Maunula-talossa pidetyillä kirjamessuilla käytetty r-sana johti jälkiselvittelyihin. Wiki Commons Paju~commonswiki CC BY-SA 3.0

Suomi-Venäjä-seura ohjeistaa HS:ssa: R-sanan käyttöä tulisi välttää

Seuran vt. toiminnanjohtajan mukaan sanalla masinoidaan venäläisvihamielistä ilmapiiriä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Helsingin Sanomat uutisoi kirjailijahaastattelussa Maunulan kirjamessuilla käytetyn ryssä-sanan johtaneen haastattelijan muiden tehtävien perumiseen. Haastattelu liittyi historioitsija Jukka-Pekka Pietiäisen Vihtori Kosola – mies ja myytti -kirjaan, jossa sanaa käytetään. Pietiäinen ei ymmärrä päätöstä.

Maunula-talon mukaan asiassa noudatettiin ”turvallisemman tilan” sääntöjä epäasiallisesta puheesta.

Suomi-Venäjä-seuran vt. toiminnanjohtaja Riku Savosen mukaan Venäjän hyökkäys Ukrainaan on kärjistänyt myös kielellistä ilmapiiriä. Hän valittelee, että ”r-sana halutaan tietyllä tavalla yhteiskunnassa sallia”.

– Ajatellaan, että venäläisiä saa tällä hetkellä lyödä riippumatta siitä, mitä he ajattelevat Ukrainan sodasta tai riippumatta siitä, mikä on heidän kansallinen taustansa, Suomi-Venäjä-seuran Riku Savonen sanoo HS:lle.

Hänen mukaansa muihin rasistisiin sanoihin suhtaudutaan tiukemmin kuin r-sanaan.

– Tälle sanalle annetaan eri tavalla tilaa. Sanaa väärinkäytetään tällä hetkellä paljon, ja sillä masinoidaan venäläisvihamielistä ilmapiiriä.

HS:n mukaan Riku Savonen painottaa, että r-sanan ”turhaa käyttöä tulisi välttää kaikissa konteksteissa”.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)