Vähittäiskaupan myynnin määrä laski euroalueella joulukuussa kausitasoitettuna 1,6 prosenttia edellisestä kuukaudesta, kertoo Euroopan tilastotoimisto Eurostat.
Joulukuun tietoja ei ole vielä saatavilla Hollannista, Kyprokselta, Italiasta eikä Kreikasta, mutta muista euromaista vähittäiskauppa notkahti eniten Saksassa. Myynnin määrä väheni maassa 3,3 prosenttia edelliskuukaudesta.
Seuraavaksi eniten myynnin määrä supistui Sloveniassa ja Suomessa. Sloveniassa laskua oli joulukuussa edelliskuukaudesta 2,8 prosenttia ja Suomessa 2,3 prosenttia.
Sen sijaan Irlannissa myyntimäärä kasvoi joulukuussa edelliskuukaudesta 2,7 prosenttia ja Maltalla 1,3 prosenttia.
Vuodentakaiseen verrattuna euroalueen vähittäiskaupan myynnin määrä kasvoi joulukuussa työpäiväkorjattuna 1,3 prosenttia. Suomessa kuitenkin tuli takapakkia myös vuodentakaisesta.
Myynnin määrä putosi joulukuussa vuodentakaisesta eniten Sloveniassa, missä laskua oli 6,6 prosenttia. Seuraavana tuli Slovakia 2,5 prosentin laskulla ja kolmantena jälleen Suomi, missä laskua vuodentakaisesta oli 1,6 prosenttia.
Maltalla sen sijaan joulukuun myyntimäärä kasvoi vuodentakaisesta 5,6 prosenttia.
Koko viime vuonna vähittäiskauppa kasvoi euroalueella keskimäärin 2,2 prosenttia.





