Rakentamisen ja teollisuuden tuoreet liikevaihtoluvut vahvistavat kuvaa Suomen talouden käänteestä, kirjoittaa kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen (kok.) blogissaan.
Hän viittaa Elinkeinoelämän keskusliiton (EK) johtajan Sami Pakarisen perjantaina jakamaan arvioon, jonka mukaan Suomen talouskasvu voi kiihtyä selvästi odotettua vahvemmaksi.
– Hyvin on aineksia siihen, että tämän vuoden BKT:n kasvu alkaa kakkosella ja ensi vuonna kolmosella. Niin uskomattomalta kuin se kuulostaakin. Eteenpäin, Pakarinen kirjoitti viestipalvelu X:ssä.
Pakarinen nosti esiin Tilastokeskuksen tuoreet luvut, joiden mukaan teollisuuden liikevaihto kasvoi toukokuussa 10,4 prosenttia vuodentakaisesta. Myös rakentamisen luvut olivat vahvoja. Tilastokeskuksen mukaan rakennusyritysten työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi toukokuussa 9,9 prosenttia viime vuoden vastaavasta ajankohdasta. Myynnin määrä, josta hintojen muutosten vaikutus on poistettu, kasvoi 9,3 prosenttia.
Rakentamisen kausitasoitettu liikevaihto nousi toukokuussa myös huhtikuuhun verrattuna. Kasvua nähtiin kaikilla rakentamisen päätoimialoilla.
Talonrakentamisen työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi toukokuussa 7,2 prosenttia vuodentakaisesta. Maa- ja vesirakentamisessa kasvua kertyi 13,4 prosenttia, ja erikoistuneessa rakennustoiminnassa 10,6 prosenttia. Myynnin määrä kasvoi talonrakentamisessa 7,2 prosenttia, maa- ja vesirakentamisessa 8,8 prosenttia ja erikoistuneessa rakennustoiminnassa 10,6 prosenttia.
Heinosen mukaan luvut ovat rohkaisevia ja kertovat siitä, että taloudessa voi olla käynnistymässä odotettua vahvempi käänne. Hän korostaa kuitenkin, että kasvun jatkuminen riippuu myös siitä, ettei maailmantalouteen kohdistu uusia shokkeja.
Heinonen arvioi, että myönteinen kehitys pitäisi saada näkymään ennen pitkää myös uusina työpaikkoina ja kasvavina verotuloina.
– Kuinka kovaksi kasvu äityy, sen tässä alkava syksy näyttää. Olisihan se hurjaa, jos kierre saataisiin tästä nyt ensin vaikka alkamaan tukevasti ykkösellä ja siitä sitten hyvällä nosteella kakkosen puolelle, Heinonen kirjoittaa.
Suomen talous on kärsinyt viime vuosina heikosta kasvusta, korkeasta korkotasosta ja rakentamisen syvästä suhdannekuopasta. Siksi rakentamisen liikevaihdon vahvistuminen on talouden kokonaiskuvan kannalta keskeinen signaali. Rakentamisen piristyminen voi heijastua nopeasti myös työllisyyteen, alihankintaketjuihin ja kuntien veropohjaan.
Tilastokeskuksen luvut eivät vielä yksin ratkaise koko vuoden kasvuvauhtia, mutta ne vahvistavat käsitystä siitä, että talouden pohjakosketus on voinut jäädä taakse. Syksyn tilastot näyttävät, onko kyse yksittäisestä vahvasta kuukaudesta vai laajemmasta kasvukäänteestä.
Teollisuuden ja rakentamisen liikevaihto +10 % toukokuussa edellisvuodesta. Oikein hyvä!
— Sami Pakarinen (@SaPakarinen) July 10, 2026
Hyvin on aineksia siihen, että tämän vuoden BKT:n kasvu alkaa kakkosella ja ensi vuonna kolmosella. Niin uskomattomalta kuin se kuulostaakin. Eteenpäin!