Kuvakaappaus omskilaisen tv-kanavan esittämästä valvontakameravideosta. / KANAL12

Suomeen loikannut Wagner-taistelija on moninkertainen rikoksenuusija

Žaslan Mustahanov on saanut yli kuusi tuomiota omaisuusrikoksista ja ryöstänyt koruliikkeitä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Venäjän Permistä kotoisin oleva Žaslan Mustahanov, joka käyttää myös nimeä Jevgeni Špartun, ryösti koruliikkeen Omskissa syksyllä 2023. Hän yksinkertaisesti käveli sisään Kirov-kadulla ostoskeskuksessa sijaitsevaan Smaragd-nimiseen liikkeeseen kasvot peitettyinä ja löi vasaralla esittelyvitriinin sisään. Mukaan tarttui kaksi esittelylevyä, joissa oli pääasiassa kultakoruja. Häntä odotti ulkona pakoauto, jossa ei ollut rekisterikilpiä. Sitä kuljetti tuolloin 42-vuotias omskilaismies. Mustahanov itse oli tapahtumien aikaan 31-vuotias.

Tapahtumia kertaa esimerkiksi uutissivusto Omsk-inform.

Miesten saaman saaliin arvo oli noin miljoona ruplaa eli nykykurssilla hiukan yli 10 000 euroa. Pakoauton kuljettaja sai 200 000 ruplaa eli runsaat 2100 euroa. Loput ilmeisesti jäivät Mustahanoville. Hänet otettiin kiinni vuokra-asunnosta Novosibirskissa marraskuussa 2023 ja vangittiin.

Kesäkuussa 2024 Oktjabrskin paikallistuomioistuin tuomitsi molemmat miehet kuuden vuoden vankeusrangaistuksiin. Milloin Mustahanov on vapautettu taistelemaan Ukrainaan, ei ole tiedossa.

Žaslan Mustahanov keväällä 2025 Moskovassa. / INSTAGRAM

Koruliikkeen ryöstötuomio ei ollut miehen ensimmäinen. Ensimmäinen tuomio ryöstöstä ja varkaudesta on annettu omskilaisessa tuomiostuimessa vuonna 2011. Tuolloin Mustahanov selvisi vielä ehdollisella, mutta vuonna 2013 tuomio oli jo neljä vuotta työsiirtolaa. Tuolloin Mustahanov oli syyllistynyt asuntomurtoon tai varkauteen tuttavansa asunnolla. Vuonna 2017 hän varasti jälleen. Tuolloin tuomio annettiin Moskovassa: kuusi vuotta korkean turvajärjestelyn vankilassa rikoksenuusijalle, joka oli tällä kertaa yrittänyt varastaa passin tai passeja. Joulukuussa 2021 Mustahanov oli taas liikenteessä, kun Tšeljabinskissa koruliikkeitä vaivasi ryöstöjen sarja. Hänet tuomittiin 6,5 vuoden rangaistukseen. Maaliskuussa 2022 Vologdan paikallisoikeus vielä kovensi hänen tuomiotaan, sillä rosvoilu oli jatkunut. Nyt Mustahanov oli Mediazona-verkkojulkaisun mukaan yrittänyt varastaa kaupasta digilaitteita.

Tällaisella rikoshistorialla on haastavaa selvittää tarkemmin, missä vaiheessa Mustahanov on ollut vankilassa ja milloin Ukrainassa taistelemassa. Omien sanojensa mukaan hän allekirjoitti sopimuksen Wagnerin kanssa vuonna 2022.

Keväältä 2025 hänestä löytyy kuitenkin kuvia Moskovasta, ja hänen uudelle nimelleen Jegveni Špartunille vaikuttaa rekisteröidyn myös yritystoimintaan viittaava toiminimi toukokuussa 2025.

Asialla on yleisempää merkitystä, sillä kesäkuussa 2025 Mustahanovin epäillään ylittäneen maastossa Suomen rajan lähellä Kiteetä ja hakeneen Suomesta turvapaikkaa. Asiasta kertoi ensimmäisenä Yleisradio, jonka jälkeen Mustahanov poisti nimimerkillä Kanello Otvažnyi pitämänsä sosiaalisen median profiilit.

Žaslan Mustahanov. / SOSIAALINEN MEDIA

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)