– Hallituksen ennätyksellisen holtiton velkaralli jatkuu, vaikka hallituksenkin suunnalta on puhuttu muun muassa (Annika) Saarikon (kesk.) ja (Antti) Lindtmanin (sd.) suulla, että valtion taloutta on tasapainotettava. Miksi hallitus ei siis laita vahtivuorollaan toimeksi? Kaikki työ sysätään seuraavalle hallitukselle, kansanedustaja Sofia Vikman (kok.) tviittaa.
– Toisin kuin pääministeri Sanna Marin (sd.) antoi taas (eduskunnan) kyselytunnilla ymmärtää, kaikki hallituksen lisämenot eivät todellakaan selity kriisien hoitamisella, vaan mukana on ETLA:n mukaan ainakin 11 miljardia lisävelkaa, joka ei liity kriisien hoitamiseen.
Vikman muistuttaa, että myös hallituksen itse asettaman talouspolitiikan arviointineuvoston puheenjohtaja Jouko Vilmunen on esittänyt huolensa siitä, ettei hallitus noudata mitään asiantuntijoiden talousneuvoja.
– Suomen valtiontalous on saatava kestävälle pohjalle hyvinvoinnin ja palveluiden turvaamiseksi, Vikman sanoo.
Hallituksen ennätyksellisen holtiton velkaralli jatkuu, vaikka hallituksenkin suunnalta on puhuttu mm. Saarikon ja Lindtmanin suulla, että valtion taloutta on tasapainotettava.
Miksi hallitus ei siis laita vahtivuorollaan toimeksi? Kaikki työ sysätään seuraavalle hallitukselle.
— Sofia Vikman (@SofiaVikman) October 13, 2022