”Seuraava isku voi kohdistua mihin tahansa länsimaissa”

Jarno Limnellin mukaan Iranin ja Venäjän yhteisenä tavoitteena on horjuttaa länttä.
Kansanedustajan mukaan Iranin kriisi muuttaa mukaan koko kansainvälistä turvallisuusympäristöä. AFP / LEHTIKUVA
Kansanedustajan mukaan Iranin kriisi muuttaa mukaan koko kansainvälistä turvallisuusympäristöä. AFP / LEHTIKUVA

Iranin kriisi muuttaa mukaan koko kansainvälistä turvallisuusympäristöä, arvioi kansanedustaja, sotatieteiden tohtori Jarno Limnell (kok.) viestipalvelu X:ssä.

Hänen mukaansa Iranin tilanteella on sitä kautta vaikutus myös Ukrainassa käytävään sotaan. Limnellin mukaan Venäjä pyrkii hyödyntämään lännen huomion ja resurssien jakautumista.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän arvioi, että Venäjä ja Iran lähentyvät nyt entisestään.

– Isku vahvistaa strategista akselia, jossa Teheran voi lisätä ase- ja ammustukea Moskovalle, Limnell kirjoittaa.

Hänen mukaansa maiden yhteisenä tavoitteena on horjuttaa länttä ja haastaa sääntöpohjaista järjestystä.

Venäjälle tapahtumat antavat mahdollisuuden kääntää huomiota pois Ukrainasta.

– Lähi-idän kriisin varjossa Kreml voi lisätä painetta rintamalla ja testata, kuinka haavoittuva lännen keskittyminen todella on.

Iranin tilanne on kansanedustajan mukaan vaikuttanut konkreettisesti Ukrainan kykyyn suojata omaa ilmatilaansa. Limnellin mukaan Yhdysvallat on siirtänyt 20 000 Ukrainalle tarkoitettua ilmapuolustusohjusta suojaamaan omia joukkojaan Lähi-Idässä.

Poimintoja videosisällöistämme

– Samalla Venäjä iskee ukrainalaisiin kaupunkeihin yhä intensiivisemmin. Osoitus siitä, miten globaalit kriisit vaikuttavat aseavun strategiseen allokaatioon, hän kirjoittaa.

Kreml ja Teheran tiivistävät sotatieteiden tohtorin mukaan yhteistyötä myös kyberulottuvuudessa.

– Iranin kriisin syvetessä koordinoidut kyberhyökkäykset länsimaita vastaan voivat lisääntyä. Ukraina on digitaalisen sodankäynnin etulinjassa – mutta seuraava isku voi kohdistua mihin tahansa länsimaissa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kansanedustajan mukaan kyseessä on yksi geopoliittinen rintama kahden erillisen sodan sijasta.

– Jos länsi kadottaa fokuksensa, Venäjä hyödyntää tilaisuuden. Ukrainaa tukemalla puolustamme samalla vakauden perustaa myös Lähi-idässä – ja koko sääntöpohjaisessa maailmassa.

Senaattorin mukaan Euroopan suhtautumistapa Iranin sotaan on surkea epäonnistuminen.
Ohjuksia kulutettiin niin paljon, että joidenkin korvaaminen vie vuosia, FPRI arvioi.
Terrorismin vastaista keskusta johtanut Joe Kent sanoo, että Donald Trump harhautettiin Iranin sotaan.
Mainos