Sergei Lavrovin mukaan operaatio etenee suunnitellusti

Venäjän ulkoministeri on varma tavoitteiden saavuttamisesta.
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov. LEHTIKUVA/AFP Maxim Shipenkov
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov. LEHTIKUVA/AFP Maxim Shipenkov

Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrovin mukaan ”sotilaallinen erityisoperaatio” Ukrainassa kehittyy tiukasti suunnitelmien mukaan huolimatta lännen päinvastaisista väitteistä, uutisoi BBC.

Hänen mukaansa operaation tavoitteet saavutetaan varmasti.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Perjantaina korkea Yhdysvaltain puolustusvirkamies sanoi, että Venäjän kampanja Donbasin alueen hallinnasta on vähintään useita päiviä jäljessä siitä, missä he halusivat olla, ja että edistyminen on hidasta ja epätasaista.

Rauhanneuvotteluista, vaikka niitä ei ole käyty kasvokkain useaan viikkoon, Lavrov sanoi, että keskusteluja mahdollisen sopimuksen luonnoksesta keskustellaan päivittäin videoneuvotteluissa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Me kannatamme neuvottelujen jatkamista, vaikka ne eivät mene hyvin, Lavrov totesi.

Hän syytti Yhdysvaltoja ja Nato-maita siitä, että he pitävät Ukrainaa työkaluna padota Venäjää, ja sanoi, että ne olivat pakottaneet Kiovan tekemään ”keinotekoisen, väärän valinnan: joko länsi tai Moskova”.

– Jos Yhdysvallat ja Nato ovat todella kiinnostuneita Ukrainan kriisin ratkaisemisesta, niiden pitäisi ensin herätä ja lopettaa aseiden ja ammusten toimittaminen Kiovan hallinnolle, Lavrov sanoi

Hitaat rynnäkkövaunut yrittivät kuljettaa jalkaväkeä kohti Ukrainan asemia.
Ukrainalainen laskuvarjoupseeri kertoo Kurskin alueella olleen paljon pohjoiskorealaisia sotilaita.
Ukrainalaistiedustelu vielä arvioi aiheutettujen tuhojen laajuutta.
Mainos