SDP kiristäisi yrittäjien verotusta 18 prosenttiyksilöllä

Toimitusjohtajan mukaan Suomi kääntyisi, jos puolue luopuisi sosialismista.
SDP:n vaaliteltta arkistokuvassa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
SDP:n vaaliteltta arkistokuvassa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Suomen talous kääntyisi nousuun, jos SDP hylkäisi sosialismin ja ”löisi kättä päälle” yrittäjien ja omistajien kanssa. Näin sanoo Taaleri-kapitaalin toimitusjohtaja Vesa Heikkilä viestipalvelu X:ssä.

Hän viittaa Iltalehden uutiseen, jossa puolueen kansanedustaja Joona Räsänen kertoo, mitä Petteri Orpon (kok.) hallituksen uudistuksia puolue olisi valmis perumaan. Joukossa olisi muun muassa lukuisia veronkiristyksiä.

– SDP suunnittelee peräti 18 prosenttiyksikön veronkorotuksia pk-yrittäjien verotukseen (yritys+yrittäjä). Mutta samaan aikaan haluaa miljardin veronalennukset alle 9 000 euroa ansaitseville palkansaajille, Heikkilä luettelee SDP:n uudistusehdotuksia.

– Palkkatyö hyvä, yrittäminen ja omistaminen paha, Heikkilä tiivistää SDP:n ideologian.

– Ja tällä taikakepiniskulla demarien mielestä kasvu kiihtyisi prosenttiyksiköllä pysyvästi.

Hänen mukaansa Suomi kyllä kääntyisi, jos SDP hylkäisi sosialismin ja löisi kättä päälle yrittäjien ja omistajien kanssa kuten Ruotsissa demarit ovat tehneet jo vuosikymmeniä sitten.

Antti Lindtmanin mukaan hankinnoista isomman osan tulisi hyödyttää kotimaista kansantaloutta.
SDP:n puheenjohtaja kertoi, että puolueen talousohjelma julkaistaan vuodenvaihteessa.
Timo Heinonen arvostelee SDP:n puheenjohtajan avauksia puolueen talouslinjauksia.
Mainos