Sauli Niinistö Vilnassa: Volodymyr Zelenskyin ensireaktio oli ymmärrettävä

Varmasti odotukset Ukrainassa ovat olleet suuria, tasavallan presidentti totesi.
Estonian pääministeri Kaja Kallas, presidentti Sauli Niinistö ja Ranskan ulkoministeri Catherine Colonna Vilnassa 12. heinäkuuta. AFP / LEHTIKUVA / ODD ANDERSEN
Estonian pääministeri Kaja Kallas, presidentti Sauli Niinistö ja Ranskan ulkoministeri Catherine Colonna Vilnassa 12. heinäkuuta. AFP / LEHTIKUVA / ODD ANDERSEN

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi purki turhautumistaan tiistaina Nato-kokouksessa Liettuan Vilnassa. Zelenskyi olisi toivonut selvempiä askelmerkkejä, joilla Ukraina liittyy sotilasliittoon.

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö kommentoi asiaa tänään lehdistötilaisuudessa Vilnassa ja kertoi tavanneensa Zelenskyin eilen illalla.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tapasin hänet eilen illalla myöhemmin, ja varmasti odotukset niin hänellä kuin Ukrainassa yleensä ovat olleet suuriakin ja sitä taustaa vasten ehkä tuo ensireaktio jollain tavalla on ymmärrettävä. Katsotaan mitä hän tänään sanoo, Niinistö sanoi.

Naton pääsihteeri Jens Stoltenbergin mukaan Ukrainan Nato-jäsenyydelle on nyt luotu selkeä polku.

Yhdysvaltojen presidentti Joe Biden on todennut aiemmin, että hänen nähdäkseen Natossa ei ole yksimielisyyttä ottaa Ukrainaa jäseneksi, kun sota jatkuu.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Zelenskyi kommentoi tiistai-iltana Twitterissä, että lähti matkaan toiveikkaana ja että haluaisi toiveikkuuden muuttuvan varmuudeksi, jonka jokainen ukrainalainen ansaitsee.

– Onko se liikaa pyydetty, hän kysyi.

Ranskan paikallisvaalien tulos vahvistaa Kansallisen liittouman pitkää nousua kohti valtaa.
Petteri Orpon mukaan tavoitteena on sopia tietyistä peruslinjoista.
Legendaarisen Madyarin mukaan Nato-kenraalit eivät vielä ymmärrä millainen ekosysteemi droonisodan onnistumisen taustalla piilee.
Mainos