Sauli Niinistö HS:lle: Donald Trumpin kommentteja ei pitäisi tarkastella yksittäin

Presidentin mukaan olisi keskityttävä siihen, millaisen neuvotteluväylän Donald Trump pyrkii luomaan.
Sauli Niinistö. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Sauli Niinistö. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Presidentti Sauli Niinistö arvioi, ettei Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin ja hänen hallintonsa edustajien lausuntoja tulisi tarkastella vain yksittäin. Asiasta kertoo Helsingin Sanomat.

Niinistö muistuttaa, että jo Trumpin ensimmäisellä kaudella niin Trump kuin hänen hallintonsa edustajat antoivat lausuntoja, jotka olivat usein ristiriidassa keskenään.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– En juoksisi yksittäisten kommenttien perässä, Niinistö tiivistää.

Presidentti arvioi ristiriitaisten kommenttien olevan tapa luoda väylä, jota pitkin keskusteluissa sitten liikutaan. Lavea väylä mahdollistaa Trumpille laajan toimintavapauden.

Lisäksi epätietoisuuden ja ennalta-arvaamattomuuden luominen voi olla tietoinen taktiikka.

Niinistö nostaa yhdeksi esimerkiksi puolustusministeri Pete Hegsethin kommentit, joissa hän tyrmäsi Ukrainan Nato-jäsenyyden. Hegseth myös sanoi, että Ukrainan on turha haaveilla vuoden 2014 rajoista, eli maa ei käytännössä saisi ainakaan kaikkia Venäjän valtaamia alueita takaisin.

Myöhemmin varapresidentti JD Vance uhkasi Venäjää sotilaallisilla toimilla, jos se ei suostu Ukrainan itsenäisyyden takaavaan rauhansopimukseen.

– Näistä Hegsethin ja Vancen kommenteista syntyi aika lavea väylä, jota pitkin jatkossa liikutaan, Niinistö arvelee.

Poimintoja videosisällöistämme

Niinistö painottaa, ettei Trumpin kommentteja kannata myöskään sivuuttaa, ja on hyvä, että niihin reagoidaan.

– Mutta Trumpin yksittäisten kommenttien pohjalle ei pidä luoda koko ajatusrakennelmaansa, Niinistö sanoo.

– Pikemminkin on syytä katsoa, miten ison väylän hän pyrkii itselleen luomaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tilanne ei ole eurooppalaisille päättäjille helppo. Kun Trump rakentaa laveaa väyläänsä, voi olla vaikeaa nähdä, millaisia esityksiä todellisuudessa tehdään.

Euroopan olisikin tällaisessa tilanteessa varmistettava, että se kykenee huolehtimaan omasta turvallisuudestaan. Niinistön mukaan päättäjät ovat tähän asti pitkälti luottaneet Yhdysvaltojen tarjoamaan suojaan.

– Kun katsotaan historiaa, niin lähtökohta eri unioneissa on aina ollut luoda ensin turvallisuutta. Ja katsoa vasta sitten mitä muuta voidaan tehdä, Niinistö päättää.

Iranin tilanteen pelätään lisäävän terrorismin uhkaa.
Operaatio Iranissa kestää todennäköisesti viikkoja.
Mainos