Saksan kenraali: Jonakin päivänä meidän on ehkä taisteltava

Bundeswehrin ylitarkastaja arvioi, että on tarpeen korjata puutteet asevoimien valmistautumisessa Naton puolustamiseen.
Saksan Bundeswehr on huonossa kunnossa. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / ODD ANDERSEN
Saksan Bundeswehr on huonossa kunnossa. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / ODD ANDERSEN

Saksan asevoimien ylitarkastaja, kenraali Carsten Breuer sanoo Ukrinformin mukaan, että Saksa saattaa joutua puolustussotaan, joten on tarpeen korjata puutteet Saksan asevoimien valmistautumisessa Nato-liittolaisen puolustamiseen.

– Meidän on totuttava ajatukseen, että jonakin päivänä meidän on ehkä taisteltava puolustussotaa, eikä meillä ole enää valinnanvaraa, haluammeko osallistua johonkin kaukaiseen tehtävään, hän sanoi.

Breuer valittaa, että Bundeswehrillä ei ole riittävästi mahdollisuuksia puolustaa Natoa ja Saksaa. Hän on myös huolissaan siitä, että Venäjä on nyt aseistamassa ja kuinka Venäjän presidentti Vladimir Putin asemoi itsensä.

– Tämän pitäisi koskea meitä kaikkia. Meidän pitäisi tietää, kuinka voimme torjua tätä jatkuvaa uhkaa, Breuer sanoi ja lisäsi, että vuoteen 2022 ei ole paluuta.

Breuerin mukaan Saksa pystyy puolustautumaan Venäjää vastaan.

– Kyllä, piste. Meillä ei ole vaihtoehtoa. Voimme puolustaa itseämme ja puolustamme itseämme.

Yhdysvalloissa on pohdittu keinoja liittolaisten painostamiseksi Iranin sodan yhteydessä.
Polttonesteiden saanti kriisioloissa pitää varmistaa, kansanedustaja sanoo.
Amerikkalainen tutkakone korvataan ruotsalais-kanadalaisella koneella.
Mainos