Säähän tulossa hyytävä käänne

Lämpimille keleille voidaan jättää hyvästit.
Pyöräilijä Helsingissä 21. lokakuuta 2024. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Pyöräilijä Helsingissä 21. lokakuuta 2024. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Säässä on ensi viikolla tapahtumassa käänne viileämpään, sääpalvelu Foreca kertoo.

Vielä tämän viikon torstaina lämpötilat voivat kohota maan etelä- ja länsiosissa jopa 12-14 asteeseen. Sen jälkeen näin lämpimille keleillä voidaan ennusteen mukaan jättää hyvästit.

Mainos - sisältö jatkuu alla

–Näyttää todennäköiseltä, että ensi viikolla ei päästä näin korkeisiin lukemiin, toteaa Forecan meteorologi Anna Latvala blogissa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Mikäli ensi viikolle ennustettu kylmeneminen toteutuu, myös lumisateet ovat mahdollisia laajassa osassa maata. Vielä tällä viikolla valtaosa sateista tulee vetenä.

– Suomen yli on ensi viikolla kulkemassa sadealueita, mutta niiden ajoitukset ja reitit tarkentuvat ennusteissa myöhemmin. Näyttää kuitenkin siltä, että vähintään pohjoisessa osa sateista tulee tämän hetken ennusteen mukaan ensi viikolla lumena ja räntänä. Vielä on epävarmaa, purkautuuko pohjoisesta niin paljon kylmää ilmaa Suomeen, että lumisia sateita tulisi myös maan keskiosassa. Suurin osa maan keskiosan sateista tulee kuitenkin todennäköisesti vetenä, Latvala sanoo.

Kevät on saapunut Suomeen kuukauden etuajassa.
Mainos