Syksyn pakkasennätys rikkoutui tiistaiaamuna, kun Enontekiön lentokentällä mitattiin 11,5 pakkasasteen lukema. Asiasta kertoo sääpalvelu Foreca.
Edellinen syksyn kylmin lukema oli sunnuntaina 8. lokakuuta mitattu tasan kymmenen pakkasastetta. Mittauspaikkana oli tällöin Utsjoki Kevon havaintoasema.
Tiistaiyön ja -aamun aikana yli kymmenen asteen pakkasia mitattiin Lapissa neljällä havaintoasemalla.
– Enontekiön -11,5 asteen lisäksi Kittilän Pokassa -10,8 astetta, Muonion Kirkonkylällä -10,4 astetta ja Savukosken Tulppiossa -10,1 astetta, Forecan meteorologi Joonas Koskela kertoo blogissa.
Yli viiden asteen pakkasia mitattiin etelää myöten.
– Esimerkiksi Pyhtään lentoasemalla lämpötila laski -6,1 asteeseen ja Helsingissä Malmin lentoasemalla mitattiin -5,3 astetta.
Vielä tulevana (tiistain ja keskiviikon välisenä) yönä pakkasta voi olla Lapissa paikoin kymmenisen astetta pilvisyydestä riippuen.
– Sen jälkeen tulevat yöt ovat lauhempia tuulisen, pilvisen ja sateisen sään johdosta. Lapissa pakkasta on jatkossakin, mutta seuraavan kerran selvästi yli kymmenen asteen lukemia esiintynee viikonloppuna, Koskela ennustaa.
Syksyn pakkasennätys rikkoutui – etelässäkin pakkasta oli jo yli viisi astetta – Forecan sääuutiset ja blogi https://t.co/oxQ4KqdNN1 #forecasuomi
— Foreca Suomi (@forecasuomi) October 10, 2023