RUSI varoittaa: Iranin ja USA:n sopimus voi jäädä pysyväksi kriisiksi

Ajatuspajan mukaan keskeiset kiistakysymykset jäävät ratkaisematta ja siirtyvät myöhempiin neuvotteluihin.
Mies lukee iranilaista sanomalehteä Teheranissa 18. kesäkuuta 2026. AFP / LEHTIKUVA / -
Mies lukee iranilaista sanomalehteä Teheranissa 18. kesäkuuta 2026. AFP / LEHTIKUVA / -

Brittiläinen puolustusalan ajatuspaja Royal United Services Institutearvioi, että Yhdysvaltain ja Iranin välinen sopimus ei lopeta konfliktia, vaan siirtää sen uuteen vaiheeseen ja voi lukita tilanteen pitkittyneeksi kriisiksi.

RUSI:n mukaan sopimus jättää keskeiset kiistakysymykset ratkaisematta ja siirtää ne myöhempiin neuvotteluihin.

Ajatuspajan mukaan keskeinen ongelma on se, että ratkaisuja pyritään hakemaan 60 päivän neuvottelujaksolla, vaikka osapuolten välinen epäluottamus on jatkunut vuosikymmeniä.

– 60 päivää ei voi ratkaista sitä, mihin kolme vuosikymmentä epäonnistunutta diplomatiaa ei ole pystynyt.

RUSI:n mukaan suurin riski ei ole se, että neuvottelut kariutuvat välittömästi. Sen sijaan sopimus voi onnistua juuri sen verran, että neuvottelujaksoa jatketaan yhä uudelleen.

– Riski on, että järjestely onnistuu juuri riittävästi, jotta sitä jatketaan, ja sitten jatketaan jälleen, mikä voi johtaa pysyvään kriisiin.

Poimintoja videosisällöistämme

RUSI:n mukaan sopimus nojaa myös oletukseen, että kahdenvälinen sopimus voisi tuoda vakautta laajemmalle alueelle. Esimerkiksi Israel ei kuitenkaan ole sopimuksen osapuoli, mikä jättää useita turvallisuuskysymyksiä avoimiksi.

Ajatushautomo varoittaa lisäksi, että Washington ja Teheran voivat tulkita sopimuksen sisältöä eri tavoin. Tällöin toimeenpanosta voi tulla käytännössä uusi neuvottelukierros.

– Jos osapuolet eivät ole yhtä mieltä siitä, mistä ne ovat sopineet, toimeenpanosta tulee helposti neuvottelua toisella nimellä.

RUSI suhtautuu varauksella myös oletukseen, että taloudelliset helpotukset johtaisivat automaattisesti poliittiseen maltillistumiseen Iranissa. Raportin mukaan on mahdollista, että taloudelliset hyödyt vahvistavat ennen kaikkea niitä verkostoja, joilla on jo valtaa.

Lopputuloksena voi RUSI:n mukaan olla tilanne, jossa sota ei enää eskaloidu täysimittaiseksi konfliktiksi mutta ei myöskään ratkea.

– Suurin vaara ei ole uusi täysimittainen sota vaan pysyvän diplomaattisen keskeneräisyyden tila.

Syyksi ilmoitetaan Israelin hyökkäykset Libanonissa.
Suunnitelma herättää huolta merenkulku- ja energiasektorilla.
Iran korostaa, että neuvottelujen jatkuminen edellyttää tilanteen rauhoittumista.
Mainos