Puolustusvoimat palkkasi 500 työntekijää reilussa vuodessa

Euroopan turvallisuustilanne ja Suomen Nato-jäsenyys ovat lisänneet työtehtäviä.
Kalustoa ja sotilaita maavoimien panssariprikaatin johtamassa harjoituksessa Niinisalon varuskunnassa huhtikuussa 2024., LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Kalustoa ja sotilaita maavoimien panssariprikaatin johtamassa harjoituksessa Niinisalon varuskunnassa huhtikuussa 2024., LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Puolustusvoimat on palkannut reilussa vuodessa noin 500 uutta työntekijää, kertoo Puolustusvoimien henkilöstöpäällikkö, kenraaliluutnantti Rami Saari Ruotuväen haastattelussa.

Puolustusvoimien työtehtäviä ovat lisänneet ennen kaikkea Euroopan muuttunut turvallisuustilanne ja Suomen Nato-jäsenyys.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Uutta henkilöstöä on palkattu sekä Maa-, Meri- ja Ilmavoimiin sekä Logistiikkalaitokseen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Eniten uusia työntekijöitä on palkattu siviilipuolelle sekä erikoisupseeristoon ja aliupseeristoon sodankäyntikyvyn parantamiseksi.

Upseereita on palkattu vähemmän, koska upseeriksi eteneminen kestää pidempään, eikä heitä ole samalla tavalla saatavilla. Upseereiden määrää kasvatetaan lisäämällä kadettikurssin aloituspaikkoja.

Puolustusvoimissa työskentelee noin 13700 työntekijää.

Varjolta on tullut simulaatiokoulutukseen täysin konfiguroitu ja testattu alusta, joka on suoraan käyttövalmis.
Kansanedustaja esittää, että reserviläisten ase- ja varustehankinnat säädettäisiin verovähennyskelpoisiksi.
Merivoimat suunnittelee alukselle jatkokäyttöä.
Mainos