Ruotsin valtiovarainministeri Elisabeth Svantesson on esitellyt kevään budjetin valtiopäiville. Hän maalasi tiedotustilaisuudessa synkän kuvan Ruotsin taloudesta.
– Taantuma alkaa nyt ja se jatkuu vuosina 2023, 2024 ja 2025, ministeri sanoi Svenska Dagbladetin mukaan.
Svantenssonin mukaan talouskasvu hidastuu, inflaatio pysyy korkealla tasolla ja työttömyys nousee tänä vuonna 7,9 prosenttiin ja ensi vuonna 8,3 prosenttiin.
Ruotsin porvarihallitus on laatinut tiukan budjetin, jossa on vain kourallinen uusia menokohteita. Lisää rahaa ohjataan lähinnä puolustukseen ja turvallisuuteen, aikuiskoulutukseen ja lapsiperheiden tilapäiseen asumislisään. Menoista pitää hänen mukaansa tinkiä tulevina vuosina.
– Nostamme väliaikaisesti taloudellisesti heikossa asemassa olevien lapsiperheiden asumistukea ja panostamme ammatilliseen koulutukseen saadaksemme lisää ihmisiä töihin. Puolustukseen ja rikoksentorjuntaan panostamalla lisäämme turvallisuutta Ruotsissa. Edessämme on suuria haasteita, mutta selviämme niistä yhdessä. Askel askeleelta teemme Ruotsista entistä paremman, ministeri vakuutti.
Hinnat ovat nousseet rajusti myös Ruotsissa.
– Inflaatio on edelleen aivan liian korkea ja sen on tultava alas, Svantesson sanoi Dagens Nyheterin mukaan.
Ministeri kertoi, että hallituspuolueet ovat sopineet alustavasti työn verotuksen keventämisestä, mutta asiaan palataan vasta syksyn budjettiin mennessä.
– Inflaatio vaikuttaa eniten palkansaajiin, Svantesson perusteli veronkevennyksiä.





