Ruotsin hallitus on päättänyt teettää arvion maan tiedustelutoiminnan tilasta ja kehitystarpeista.
Selvitystyön johtoon on nimitetty laajaa kansainvälistäkin arvostusta nauttiva entinen pää- ja ulkoministeri Carl Bildt. Bildt toimi Ruotsin pääministerinä vuosina 1991–94 ja ulkoministerinä 2006–14.
Ruotsin tiedustelutoiminnasta ei ole pääministeri Ulf Kristerssonin hallituksen mukaan tehty kokonaistarkasteltua yli 20 vuoteen, vaikka maailman tilanne on muuttunut merkittävästi viimeisten vuosikymmenten kuluessa. Nyt teknologinen kehitys ja turvallisuuspoliittinen tilanne antavat aiheen toiminnan tarkistamiseen, asiasta annetussa tiedotteessa todetaan.
– Ruotsin on oltava hyvin varautunut vastaamaan heikentyneeseen turvallisuustilanteeseen. Kokonaismaanpuolustukseen tarvitaan sen vuoksi suuria panostuksia, ja Ruotsi on Nato-jäsenyyden kynnyksellä. Selvitys tiedustelutoiminnasta voi edistää parempaa tilannekuvan muodostamista ja vahvistaa edellytyksiä varhaiseen ja asianmukaiseen päätöksentekoon, puolustusministeri Pål Jonson sanoo Svenska Dagbladetissa.
Bildtin johdolla toteutettavan selvityksen on määrä tarkastella Ruotsin ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikkaa tukevaa tiedustelutoimintaa sekä tunnistaa maan turvallisuuteen kohdistuvia uhkia puolustus- ja turvallisuuspoliittisen tilanteen kehityksen, muuttuneen uhkakuvan ja teknologian kehityksen valossa.
Selvityksessä tarkastellaan myös hallituksen, valtion virastojen ja muiden toimijoiden tarpeita ja sitä, miten näihin tarpeisiin on vastattu. Lisäksi on tarkoitus arvioida tiedustelun koordinointia sekäviranomaisten kykyä koota ja analysoida tiedustelutietoja.
Carl Bildtin odotetaan raportoitavan selvityksensä tuloksista viimeistään joulukuussa 2024.





