Ruotsi laukaisi ensimmäisen sotilassatelliittinsa avaruuteen

Avaruuskomentaja myöntää, että Ruotsin asevoimien satelliittiaikataulu on pakosta ”suunnattoman kiireinen”.
Satelliitti laukaistiin kiertoradalle Yhdysvaltain Vanderbergin lentotukikohdasta Kaliforniassa. Försvarsmakten
Satelliitti laukaistiin kiertoradalle Yhdysvaltain Vanderbergin lentotukikohdasta Kaliforniassa. Försvarsmakten

Ruotsi laukaisi avaruuteen ensimmäisen sotilassatelliittinsa sunnuntaina 3. toukokuuta, kertoo SVT. Satelliitti – joka on ensimmäinen noin kymmenestä suunnitellusta satelliitista – laukaistiin kiertoradalle SpaceX:n kantoraketilla Yhdysvaltain Vanderbergin lentotukikohdasta Kaliforniassa.

Ruotsin asevoimien avaruuskomentaja Anders Sundemanille kyseessä oli merkittävä päivä.

– Meillä on tilaisuus hallita ja priorisoida tiedusteluanturia, joka on aina taivaalla ja jolla on mahdollista tiedustella pitkien etäisyyksien päähän. Tämä on suuri kyvykkyyden lisäys, hän iloitsi.

Ruotsin asevoimat saa tätä nykyä satelliittikuvia liittolaisilta ja kaupallisten satelliittien kautta. Kahden vuoden sisään sillä on tiettävästi myös kymmenen omaa sotilassatelliittia. Ensimmäisen koesatelliitin asevoimat laukaisi jo vuonna 2024.

– Se on suunnattoman kiireinen aikataulu, johon vakava tarve pakottaa. Tarvitsemme maali- ja tiedustelutietoa pidempien etäisyyksien päästä, Sundeman myöntää.

Satelliitit kartoittavat potentiaalisia sotilaskohteita Venäjältä, mutta niillä on merkitystä myös uhkien, kuten Venäjän joukkojen siirtojen, havaitsemisessa ajoissa. Satelliitilta menee puolitoista tuntia maapallon kiertämiseen. Kymmenkunta satelliittia ei riitä pitämään silmällä kaikkea, mitä tapahtuu Venäjällä sekä Itämeren ja arktisella alueella. Sundeman selittää kuitenkin, että ruotsalaissatelliiteilla täydennetään sitä satelliittitähdistöä, jota Nato-mailla jo on.

Satelliitin laukaisu kesti vain noin kymmenen minuuttia, mutta kestää vielä noin kuukauden, ennen kuin pesukoneen kokoinen satelliitti asettuu oikealle kiertoradalleen. Ensimmäisenä vuonna Planet Labs auttaa Ruotsin asevoimia satelliitin hallinnassa. Sitä voidaan jonkin verran ohjata esimerkiksi törmäysten välttämiseksi muiden satelliittien tai avaruusromun kanssa.

Pitkällä aikavälillä satelliitteja ohjaa Ilmavoimien esikunnassa Uppsalassa sijaitseva avaruusoperaatiokeskus. Satelliittikuvat kuitenkin kanavoidaan kaikkien puolustushaarojen käyttöön. Konfliktitilanne määrittelee, siirretäänkö operaatiokeskus mahdollisesti pois Uppsalasta.

Ruotsalaissatelliiteille ei ole tulossa mitään omasuojakykyjä hyökkäyksiä vastaan tai hyökkäyskykyjä vihollissatelliittien häiritsemiseksi.

– Maat ovat hankkimassa hyökkäyksellisiä kykyjä avaruuteen. Siitä on tulossa yhä olennaisempi alue, Sundeman totesi.

Mainos