Elintarvikkeiden ja alkoholittomien juomien myynnin arvo kasvoi tammi-maaliskuussa vuodentakaisesta yhden prosentin verran. Samaan aikaan niiden hinnat nousivat 4,3 prosenttia, joten myynnin volyymi laski 3,2 prosenttia.
Myynnin arvo säilyi edellisen vuoden tasolla, kun tarkastellaan pelkästään elintarvikkeita, kertoo Päivittäistavarakauppa ry.
Elintarvikkeita ja alkoholittomia juomia myytiin vähittäiskaupassa tammi-maaliskuussa 3,5 miljardilla eurolla. Elintarvikkeiden osuus oli 3,1 miljardia euroa ja alkoholittomien juomien 396 miljoonaa euroa.
Elintarvikkeiden myynnin kehitys seuraa Päivittäistavarakauppa ry:n mukaan tuttua uomaa: valmiiden ruokien ja ruoka-annosten myynti vetää ja kotona valmistusta vaativien raaka-aineiden myynti vähenee.
Hinnankorotuksia on alkuvuoden aikana nähty useissa tuoteryhmissä. Suurimmat yksittäiset hinnanmuutokset löytyvät kahvista, jonka hinta on noussut vuodessa 39 prosenttia, ja tuoreesta kalasta, hinnan nousua 28 prosenttia.
Kuluttajahintojen nousu on näissä myös johtanut myydyn määrän laskuun, sillä tuoreen kalan myynnin määrä on laskenut 36 prosenttia ja kahvin 27 prosenttia vuodentakaisesta.
– Tilastomme kiinnostavinta antia tänä vuonna ovat hinnanmuutokset ja niiden vaikutukset eri tuoteryhmien myyntiin ja suhteellisiin osuuksiin, toteaa Päivittäistavarakauppa ry:n toimitusjohtaja Kari Luoto.