Eli Sharabi oli Hamasin panttivankina 490 päivän ajan, kunnes hänet vapautettiin helmikuun alussa. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / EYAD BABA

Reserviläiset palvelukseen – Israel valmistautuu uuteen operaatioon

Hamas ei ole suostunut vapauttamaan kaikkia panttivankejaan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Israelin puolustusvoimat ilmoitti eilen lähettävänsä kymmenille tuhansille reserviläisille kutsun saapua palvelukseen. Tarkoituksena on kasvattaa painetta terroristijärjestö Hamasia kohtaan, joka pitää yhä israelilaisia panttivankeja Gazassa. The Times of Israelin mukaan Hamasia on varoitettu jo pitkään, että haluttomuus vapauttaa panttivangit johtaisi sotilasvoiman kasvattamiseen.

Tällä hetkellä Gazassa toimii kolme puolustusvoimien divisioonaa. Reservilästen myötä toiminta-alue tulisi laajenemaan uusille alueille Gazassa. Israelin mukaan paine Hamasia kohtaan kasvaa vaiheittain, koska terrorijärjestö ei ole suostunut rauhansopimukseen ja panttivankien vapauttamiseen.

Puolustusvoimien arvioiden mukaan Hamasilla on yhä järjestäytyneitä joukkoja joillakin Gazan alueilla, erityisesti sen keskiosissa, missä järjestö pyrkii säilyttämään ”laatujoukkojaan”. Samalla terroristijärjestö värvää teini-ikäisiä riveihinsä.

Israel on todennut, että sen tärkein tavoite sodassa on vapauttaa jokainen panttivanki, jota Hamas yhä pitää hallussaan Gazassa. Toiseksi tärkein tavoite on terroristijärjestön kukistaminen.

Hamasin hallinnoiman terveysministeriön mukaan yli 52 400 on kuollut Gazassa lokakuun 2023 jälkeen, mutta näitä lukuja ei ole voitu vahvistaa. Sota sai alkunsa siitä, kun 7.10.2023 Hamasin johtamassa hyökkäyksessä tuhannet terroristit tunkeutuivat Etelä-Israeliin, surmaten noin 1 200 ihmistä ja ottaen 251 panttivankia. 59 heistä on yhä Gazassa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)