Ranskan presidentti Emmanuel Macron vastasi G7-kokousta edeltävässä Ranskan television ykköskanavan TF1:n haastattelussa kysymykseen, onko Yhdysvallat enää luotettava liittolainen.
– Kyseessä on liittolainen, joka ajatteli voivansa lopettaa sodan Venäjällä nopeasti. Meidän kanssamme ei ole enää hiertävänä kysymyksenä sodankäynnin rahoittamista.
Macron huomautti, että eurooppalaiset ovat ottaneet koko Ukrainan puolustustaistelun rahoittamisen vastuulleen, ”vaikka tulee tunnustaa myös tätä taakkaa tukeneita Kanadaa, Japania, Uutta-Seelantia ja Etelä-Koreaa”.
– Mutta koko rahoitustaakka on meillä. Yhdysvallat taas edelleen tarjoaa aseita ja tiedustelutietoa.
Tämänkertainen G7-kokous järjestetään Ranskan Évianissa 17. kesäkuuta ja myös Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi osallistuu kokoukseen vieraana.
Macron sanoi, että heidän tulee istua pöydän ääreen Zelenskyin ja Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin kanssa.
– Meidän tulee sanoa, katsokaa Ukraina on pärjännyt paremmin kuin ajattelitte. Venäjä kohtelee siviiliväestö täysin epähyväksyttävällä tavalla.
Ranskan presidentti mainitsi, että Venäjä on iskenyt pyhättöihin ja energialaitoksiin, joiden pommittamisen myötä siviileillä oli talvi Ukrainassa jäätävän kylmä.
– Mitä tämä tarkoittaa? Meidän tulee jatkaa Ukrainan auttamista ja lähteä liikkeelle. Me tarvitsemme teitä. Meidän tulee lisätä painetta Venäjää kohtaan, sanoi Macron ja jatkoi:
– Mitä me haluamme on, että amerikkalaiset sanovat ”me olemme kanssanne, me jatkamme Ukrainan auttamista. Kunnon neuvotteluihin vaaditaan sekä Ukraina että Venäjä, eurooppalaiset ja amerikkalaiset.