Ranska testasi uutta ydinohjusta, presidentti seurasi laukaisua

Ohjus laukaistiin ydinsukellusveneestä.
Kuva ohjuksen koelaukaisusta 6. lokakuuta 2026. Kuva: French Ministry of the Armed Forces and Veteransm / LEHTIKUVA / -
Kuva ohjuksen koelaukaisusta 6. lokakuuta 2026. Kuva: French Ministry of the Armed Forces and Veteransm / LEHTIKUVA / -
Kuva ohjuksen koelaukaisusta 6. lokakuuta 2026. Kuva: French Ministry of the Armed Forces and Veteransm / LEHTIKUVA / -
Kuva ohjuksen koelaukaisusta 6. lokakuuta 2026. Kuva: French Ministry of the Armed Forces and Veteransm / LEHTIKUVA / -

Ranska testasi tiistaina 6. lokakuuta M51.3-ballistista ohjusta. Kyseessä oli ensimmäinen kerta, kun ohjus laukaistiin veden alla olleesta sukellusveneestä.

M51.3 on kolmas versio Ranskan sukellusveneistä laukaistavasta M51-ohjusperheestä. Se otettiin operatiiviseen käyttöön lokakuussa 2025.

Ranskan puolustusministeriön mukaan uudessa versiossa on parannettu muun muassa kantamaa, osumatarkkuutta ja kykyä läpäistä ohjuspuolustusta. Ohjus on varustettavissa ydinkärjellä.

Testissä ohjus laukaistiin Pohjois-Atlantille kauas lähimmästä rannikosta.

Presidentti Emmanuel Macron seurasi laukaisua merellä Auvergne-fregatilta. Puolalaisen puolustusalan median Defence24 mukaan ohjus laukaistiin sukellusvene Le Vigilantista, joka on käynyt läpi laajan huollon ja modernisoinnin.

Ranskan asehankinnoista vastaavan DGA mukaan laukaisun tarkoituksena oli varmistaa sukellusveneen ja sen asejärjestelmän toimintakyky huoltojakson jälkeen.

Poimintoja videosisällöistämme

Macron kuvaili onnistunutta testiä uudeksi osoitukseksi Ranskan ydinpelotteen uskottavuudesta. Presidentin mukaan maan strategisia järjestelmiä on uudistettava muuttuvan uhkaympäristön vuoksi.

Uusi ohjus tuli käyttöön viime vuonna

M51.3 ensimmäinen koelaukaisu tehtiin jo marraskuussa 2023 Biscarrossen koealueelta Lounais-Ranskasta. Myös tuolloin ohjus laukaistiin ilman ydinkärkeä ja sen lento päättyi Pohjois-Atlantille.

Defence24:n mukaan Le Vigilant on toistaiseksi ainoa Ranskan strategisista ydinsukellusveneistä, jonka aseistukseen M51.3 kuuluu. Muissa toimintakuntoisissa saman luokan sukellusveneissä on käytössä vanhempi M51.2-versio.

Ranskalla on neljä Le Triomphant -luokan strategista ydinsukellusvenettä. Ne muodostavat merellisen osan maan ydinpelotteessa, ja niiden tukikohta sijaitsee Île Longuella Bretagnessa. Sukellusveneissä on 16 paikkaa M51-ohjuksille.

Ranska ei julkista sukellusveneidensä kuljettamien ydinkärkien tarkkaa määrää.

Nykyiset alukset on tarkoitus korvata uuden Invincible-luokan sukellusveneillä. Ensimmäisen uuden sukupolven aluksen on määrä lähteä merelle vuonna 2036. Tulevat sukellusveneet käyttävät aluksi M51.3-ohjuksia, ja ohjusperheen kehitystä on tarkoitus jatkaa M51.4-versioon.

Ranskan keskustaoikeisto ja oikeistopopulistit ovat löytäneet ainakin tällä hetkellä yhteisrintaman valtion auktoriteetin puolustamisessa, valtiotieteilijä Pekka Väisänen sanoo näkökulmassaan.
Säästöjä haetaan muun muassa valtion menoista ja eläkkeistä.
Ranskassa on varauduttu skenaarioihin, joissa Venäjän hybriditoimet voisivat johtaa siviiliuhreihin.
Mainos