Raju rynnäkkö videolla – merijalkaväki iski juoksuhautaan

Kurakhoven kaupungin lähellä on käyty kiivaita taisteluita.
M-ATV antoi jalkaväelle tulitukea. / mil.gov.ua
M-ATV antoi jalkaväelle tulitukea. / mil.gov.ua

Venäjän hyökkäysten painopiste on ollut viime viikkojen aikana Donetskin alueella sijaitsevan Pokrovskin kaupungin eteläpuolella.

Ukrainalaiset ovat pidätelleet ylivoimaisten venäläisjoukkojen rynnäköitä Kurakhoven lähellä muun muassa länsimaisten Leopard-panssarivaunujen tuella. Puolustaja on joutunut vetäytymään viime päivinä Kurakhoven kaupungin itäosista.

Alueella taisteleva Ukrainan merijalkaväen 37. prikaati on julkaissut tiedustelulennokin kuvaaman videon Kurakhoven läheltä, jossa ukrainalaiset ovat tehneet paikallisia vastahyökkäyksiä.

Videolla näkyy, kuinka amerikkalainen Oshkosh M-ATV -ajoneuvo ajaa vauhdilla Hihantin kylän lähellä sijaitsevan metsikön laitaan. Kyseessä on miinankestävä ajoneuvo, joiden on tarkoitus korvata Yhdysvaltain asevoimien Humveet.

Oshkosh-yhtiön M-ATV voidaan varustaa raskaalla konekiväärillä, kranaattikonekiväärillä tai panssarintorjuntaohjuksilla. Niitä on valmistettu jo lähes 10 000 kappaletta.

Panssaroitu ajoneuvo tulittaa videolla venäläisten asemia 12,7 millimetrin konekiväärillään. Kyydissä olleet sotilaat hyökkäävät samalla metsikköön käsikranaattien avulla. Merijalkaväen sotilaiden kerrotaan ajaneen venäläiset pois metsikköön kaivetusta juoksuhaudasta.

Kun venäläinen päätti antautua ukrainalaisille Pokrovskissa, yritti omat surmata hänet droonilla.
Puolustaja on nyt vahvempi kuin sodan alussa ja Venäjä saa tuntea aloittamansa sodan seuraukset, sanoo Oleksandr Syrskyi.
Miespulan vuoksi kymmeniä droonien lennättäjiä on siirretty taisteluyksiköihin.
Mainos