Puolustusministeri: Venäläiset oppivat ja sopeutuvat Ukrainan uusiin kykyihin

Ukrainan puolustusministerin mukaan venäläiset ovat oppineet erittäin hyvin sodan jatkuessa.
Ukrainan puolustusministeri Oleksii Reznikov. AFP / LEHTIKUVA / ANDRE PAIN
Ukrainan puolustusministeri Oleksii Reznikov. AFP / LEHTIKUVA / ANDRE PAIN

– He (venäläiset) oppivat todella hyvin. Kun saimme tänä kesänä HIMARSin, joka aiheutti vahinkoa 80 kilometrin säteellä, tilanne muuttui, koska aloimme tuhota heidän komento- ja valvontapisteensä. Mutta sitten he siirsivät kaikki valvontapisteensä, kaikki varastot, kaikki niiden logistiset reitit 120 km taaksepäin, joten emme yllä niihin HIMARSilla, Ukrainan puolustusministeri Oleksii Reznikov sanoo Ukrinformin mukaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Miksi vakuutamme kumppanimme, että tarvitsemme erän ”pidemmän kantaman” aseita, vähintään 150 km? Pyydämme myös 300 kilometrin kantaman ATACMSeja, mutta toistaiseksi kumppanimme epäröivät. Valitettavasti he ajattelevat edelleen, että joka kerta, kun he antavat meille aseita, tämä voi johtaa uuteen eskaloitumiseen, hän jatkoi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Reznikov totesi myös, että kansainväliset kumppanit on tarpeen vakuuttaa joka kerta siitä, että Ukraina käyttää aseita puhtaasti itsepuolustukseen.

Ministerin mukaan Ukrainan viranomaisten pitäisi kumppaneiden kanssa käytävissä keskusteluissa joka kerta korostaa, että maan puolustusvoimat käyttävät näitä aseita vain vapauttaakseen Venäjän miehittämiä Ukrainan alueita, ja ettei niitä kohdisteta Venäjän alueelle.

Ukrainalainen laskuvarjoupseeri kertoo Kurskin alueella olleen paljon pohjoiskorealaisia sotilaita.
Ukrainalaistiedustelu vielä arvioi aiheutettujen tuhojen laajuutta.
Suurta haupitsia voidaan käyttää voimakasta tulenkäyttöä edellyttäviä kohteita vastaan.
Mainos