Puolan presidentti: Donald Trump ei tule sallimaan Ukrainan tuhoamista

Yhdysvaltain tuleva presidentti ei pidä häviämisestä, Andrzej Duda muistuttaa.
Donald Trump ja Andrzej Duda tapasivat New Yorkissa huhtikuussa. / president.pl
Donald Trump ja Andrzej Duda tapasivat New Yorkissa huhtikuussa. / president.pl

Puolan presidentti Andrzej Duda kertoo luottavansa siihen, että tammikuussa toisen virkakautensa aloittava Yhdysvaltain presidentti Donald Trump aikoo tukea Ukrainaa myös jatkossa.

Duda huomauttaa amerikkalaisten veronmaksajien investoineen valtavia summia Ukrainan selviytymiseen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tiedämme kaikki, että Donald Trump on menestynyt mies. Trump syntyi taistelijaksi, hän pitää kamppailusta ja mikä tärkeintä, hän ei pidä häviämisestä. Hän on voittaja, Andrzej Duda sanoi tiedotustilaisuudessa.

Puolan presidentti sanoi arvostavansa Donald Trumpia ja viittasi tämän aiempiin lausuntoihin muun muassa Naton kokouksissa. Hänen mukaansa on selvää, ettei Trump tule sallimaan Ukrainan tuhoamista.

– On otettava huomioon, kuinka paljon Yhdysvallat on jo investoinut Ukrainan auttamiseksi, kuinka valtavia summia on siirretty puolustajille. Oli kyseessä sitten sotilaskalusto tai taloudellinen tuki, jotta Ukraina selviää ja voi puolustaa itseään, Andrzej Duda sanoi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Andrzej Duda tapasi Donald Trumpin huhtikuussa New Yorkissa. Duda kuvaili kaksi ja puoli tuntia kestäneen keskustelun sävyä ystävälliseksi ja ilmapiiriä ”hyvin miellyttäväksi”. Valtionpäämiesten kerrottiin sopineen uudesta kahdenvälisestä tapaamisesta, joka on määrä järjestää jo ennen Trumpin virkaanastujaisia tammikuun lopulla.

Donald Trump sanoi vaalikampanjan aikana ratkaisevansa Ukrainan sodan heti virkakautensa alussa. Hän on tiettävästi lähettänyt samankaltaista viestiä Israelin johdolle Gazan sodan suhteen.

Ministeri vaatii Venäjän pakotteiden kiristämistä.
Pokrovskin luoteispuolella Itä-Ukrainassa käydään kovia taisteluita.
Satellittikuvat näyttävät Ukrainan iskujen hurjat vahingot.
Mainos