Viranomainen varoittaa yrityksiä huijausviesteistä

Huijausviesteissä pyydetään päivittämään yrityksen tai yhdistyksen yhteys- ja muita tietoja.
Mies selaa matkapuhelinta. Kuvituskuva. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Mies selaa matkapuhelinta. Kuvituskuva. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Patentti- ja rekisterihallituksen (PRH) nimissä on keväästä alkaen lähetetty yrityksille ja yhdistyksille huijaussähköposteja, joissa yrityksiä pyydetään päivittämään yrityksen tai yhdistyksen yhteys- ja muita tietoja.

Huijauksessa myös pyydetään napsauttamaan viestissä olevaa painiketta, joka johtaa väärennetylle sivustolle. Huijausviestit ja väärennetyt sivustot ovat PRH:n mukaan valitettavan aidon näköisiä.

PRH kertoo välittäneensä tiedon huijausviesteistä ja -sivustoista tietoturvaviranomaiselle ja tiedottanut niistä ja suositeltavista varotoimenpiteistä asiakkailleen.

Asiakasyhteydenotoista päätellen huijausviestejä lähetetään edelleen PRH:n mukaan vilkkaasti.

– Kehotamme asiakkaitamme erityiseen huolellisuuteen linkkien avaamisessa, myös .fi-päätteiset verkkotunnukset voivat johtaa väärennetylle sivustolle, toteaa PRH:n tietoturvapäällikkö Tomi Moilanen tiedotteessa.

PRH muistuttaa verkkosivuillaan, että harhaanjohtavia yhteydenottoja voi tulla myös Suomesta ja suomen kielellä.

Pahimmillaan seurauksena voi olla tilin tyhjeneminen.
Asiantuntijan mukaan hybridiuhat eivät kohdistu enää vain valtioihin tai rajoille. Ne ulottuvat suoraan yrityksiin, palveluihin ja kansalaisten arkeen.
Muutoksen tavoitteena on estää huijareita tyhjentämästä tilejä.
Mainos