Presidentti: Vladimir Putin ei luovu yrityksistään miehittää koko Ukraina

Volodymyr Zelenskyi on valmis neuvotteluihin Venäjän presidentin kanssa.
Kerrostalo, jossa 17 ihmistä loukkaantui ilmaiskuissa, jotka kohdistuivat Mustanmeren rannikolla sijaitsevaan Ukrainan Odesan kaupunkiin 12. syyskuuta 2026 aamuyöllä. AFP/LEHTIKUVA/OLEKSANDR GIMANOV
Kerrostalo, jossa 17 ihmistä loukkaantui ilmaiskuissa, jotka kohdistuivat Mustanmeren rannikolla sijaitsevaan Ukrainan Odesan kaupunkiin 12. syyskuuta 2026 aamuyöllä. AFP/LEHTIKUVA/OLEKSANDR GIMANOV

– (Vladimir) Putin haluaa miehittää koko Ukrainan. Ja hän tekee niin, jos emme ole niin vahvoja, jos maailma on väsynyt ja jos meillä ei ole turvallisuustakeita. Millaisia ​​takeita? Minun ei tarvitse pelätä, ettei hän miehitä meitä huomenna, koska hän ei koskaan muuta tavoitteitaan, Volodymyr Zelenskyi sanoi Kanadan yleisradioyhtiö CBC:lle Ukrinformin mukaan.

Hän totesi olevansa valmis suoriin neuvotteluihin Putinin kanssa rauhan saavuttamiseksi.

– Olen tyytyväinen istuessani hänen kanssaan neuvottelupöytään. En halua, koska olisi parempi istua perheeni kanssa, koska hän on vihollinen. Miksi puhua viholliselle? Sellaisen tuloksen vuoksi, joka voisi tuoda meidät lähemmäksi rauhaa, Zelenskyi sanoi.

Hän lisäsi, että Venäjän voittaminen taistelukentällä olisi vaikeaa potentiaalisesti suurten tappioiden vuoksi.

– Venäjän voittaminen on vaikeaa, koska hyökkäyksessä menetetään ihmisiä. Kaikki on kiinni tappioiden määrästä. Se on hinta ja on kamalaa puhua niin korkeasta hinnasta 2000-luvulla, Zelenskyi sanoi.

Venäjän presidentin osallistumista G20-kokoukseen ei vielä ole vahvistettu,
Rintamatilanteessa nähdään yhtymäkohtia vuoteen 2022.
Ukrainan presidentin mukaan osapuolten kannattaisi luopua toistensa energiaverkkoihin kohdistuvista iskuista.
Mainos