Poliisille sakot yrittäjän nimen julkaisusta – “kohta poliisi ei uskalla tehdä mitään”

Rikoskomisario julkaisi koronaa sairastaneen yrittäjän nimen ja kuvan tiedotteessa.
Itä-Suomen poliisin rikoskomisario tuomittiin sakkoihin. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Itä-Suomen poliisin rikoskomisario tuomittiin sakkoihin. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Kokoomuksen kansanedustajan Markku Eestilän mukaan Itä-Suomen poliisi toimi oikein, kun se julkaisi koronaa sairastaneen yrittäjän nimen ja kuvan.

– Sakon saaminen toiminnasta, jonka tarkoitus oli suojella muita kansalaisia ja joka tehtiin hyvässä yhteistyössä terveysviranomaisten kanssa, ei vastaa omaa oikeustajuani, Markku Eestilä kirjoittaa Facebookissa.

Iltalehden mukaan Pohjois-Savon käräjäoikeus tuomitsi Itä-Suomen poliisin rikoskomisarion sakkoihin virkasalaisuuden rikkomisesta.

Rikoskomisario oli julkaissut jooga- ja siivousalan yrittäjän nimen ja kuvan tiedotteessa, koska tämä ei suostunut jakamaan mahdollisesti altistamiensa henkilöiden nimiä.

Poliisi perusteli nimen ja kuvan julkaisemista muun muassa mahdollisten altistuneiden tavoittamisella.

– Olkoot juridiset yksityiskohdat sitten kuinka tahansa, niin kohta ei poliisi uskalla tehdä työssään yhtään mitään. Esimerkkejä riittää, Eestilä toteaa.

 

Liikennepoliisi kehottaa ottamaan puheeksi, jos läheisen ajotaito on selkeästi heikentynyt.
Poliisipartiot ovat selvittäneet muun muassa tappeluita, huumausainetapauksia ja monenlaisia häiriöitä.
Mainos