Poliisijärjestön mukaan valtiolla on palkankorotusvaraa

Valtiontalouden sopeuttamistoimissa ja tuottavuusohjelmissa piilee hölmöläisten peiton jatkamisen vaara, sanoo Tomi Sevander.
Turvallisuusharjoitus Yhdysvaltojen suurlähetystöllä Helsingissä 8. marraskuuta 2024. Harjoitus tehtiin yhdessä poliisin ja pelastuslaitoksen kanssa. LEHTIKUVA/HEIKKI SAUKKOMAA
Turvallisuusharjoitus Yhdysvaltojen suurlähetystöllä Helsingissä 8. marraskuuta 2024. Harjoitus tehtiin yhdessä poliisin ja pelastuslaitoksen kanssa. LEHTIKUVA/HEIKKI SAUKKOMAA

– Poliisin hallinto- ja tukipalvelujen karsiminen johtaisi pahimmillaan siihen, että osa tehtävistä valuisi operatiivista poliisityötä tekeville tai tehtäviä jouduttaisiin ulkoistamaan, mikä saattaa vain lisätä kustannuksia, sanoo Suomen Poliisijärjestöjen Liitto SPJL:n valtuuston puheenjohtaja Tomi Sevander tiedotteessa.

Hän toteaa, että vaikka valtiontalouden sopeuttamistoimet eivät osu kipeimmin sisäisen turvallisuuden ja oikeudenhoidon ammattilaisiin, ne uhkaavat niin henkilöstön jaksamista ja toimeentuloa kuin kansalaisten saamia palvelujakin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Poliisille on myönnetty lisärahoitusta, mutta esimerkiksi nousevien toimitila-, IT- ja ajoneuvokustannusten aikana se ei välttämättä riitä lisäämään henkilöstöä toivotulla tavalla.

Sevander painottaa, että hallinto- ja tukipalvelut perustuvat aina myös tarpeeseen ja kysyntään, ja ovat kiinteässä yhteydessä operatiiviseen toimintaan.

– Tavoite saada lisää poliiseja operatiiviseen toimintaan on hyvä, mutta jos samalla leikataan hallinto- ja tukipalveluja, on suuri vaara, että osa tehtävistä siirtyisi operatiivista poliisityötä tekeville. Keskittäminenkään ei tätä ongelmaa ratkaise.

Poimintoja videosisällöistämme

Sevander sanoo, että säästötoimet houkuttavat päättäjiä, mutta on muistettava, että poliisissa, oikeushallinnossa ja hätäkeskuksissa tehdään lakisääteisiä töitä, joista suurinta osaa ei voi jättää tekemättä.

– Oletus siitä, että nykyiset tehtävät ja päättäjien tasaisin välein asettamat lisätehtävät hoituisivat entistä pienemmällä henkilömäärällä, johtaa uupumukseen, ammattien rekrytointi- ja pitovaikeuksiin ja lopulta kansalaisten näkökulmasta heikkeneviin palveluihin, hän muistuttaa.

Palkankorotuksiin on varaa

Sevanderin mukaan erityisesti oikeushallinnossa, mutta myös muilla SPJL:n jäsensektoreilla haasteena on, että alan heikko palkkaus ei houkuta uusia osaajia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Valtion budjetista vain vajaat kahdeksan prosenttia menee valtiolla työskentelevien palkkakustannuksiin, joten kyllä palkankorotusvaraa pitäisi löytyä. Olemme hyvillämme siitä, että sisäinen turvallisuus ja oikeudenhoito eivät ole leikkauslistojen kärjessä, mutta tulevissa ves-neuvotteluissa on myös taattava näiden alojen yhä haastavammissa oloissa työskentelevien ammattilaisten ostovoiman parantaminen, hän sanoo.

SPJL:n Helsingissä tänään kokoontuva valtuusto valmistautuu talven ves-neuvotteluihin.

– Poliisin, oikeushallinnon, Hätäkeskuslaitoksen ja Suojelupoliisin ammattien veto- ja pitovoima ja siten koko sisäinen turvallisuus ja oikeusvaltion toimivuus edellyttävät, että palkkaus, työsuhteen ehdot ja työolot ovat hyvät – valtiontalouden sopeuttamistarpeista riippumatta, liitto sanoo.

Poliisi epäilee noin 40-vuotiasta naista laajasta petossarjasta.
Kuljettajaa epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
Tehovalvonta paljasti vakavia puutteita.
Mainos