Poliisi varoittaa: Nuoria värvätään rahanpesutoimintaan

Rekrytointia on havaittu sosiaalisessa mediassa.
Sovelluksia älypuhelimen ruudulla. LEHTIKUVA / ELSA PAAKKINEN
Sovelluksia älypuhelimen ruudulla. LEHTIKUVA / ELSA PAAKKINEN

Tietoverkkoavusteisia rikoksia Sisä-Suomen poliisilaitoksessa tutkivassa yksikössä on havaittu, että nuoria yritetään värvätä rahamuuleiksi.

Rekrytointia tavataan poliisin mukaan muassa viestialustoilla ja sosiaalisessa mediassa.

Rahamuuleja käytetään rikoksen uhreilta vietyjen varojen saattamisessa rikollisten haltuun. Rahamuulien tarkoituksena on vaikeuttaa rikoksella saatujen varojen pysäyttämistä, jäljittämistä ja poisottamista.

– Petoksia tekevät rikolliset rekrytoivat toimintaan henkilöitä rahamuuleiksi, tarkoituksenaan saada rahamuulit luovuttamaan pankkitunnuksensa rikollisten käyttöön tai tekemään itse rahasiirtoja rikollisten hyödyksi, poliisin tiedotteessa kerrotaan.

Poliisi on havainnut tapauksia, joissa muulirekrytoinnin selkeänä ja suorana kohteena ovat olleet alaikäiset.

– Rikoksentekijät etsivät vapaaehtoisia alaikäisiä, joille luotaisiin virtuaalinen luottokortti henkilötietojen ja suomalaisten pankkitunnusten luovuttamisen jälkeen. Virtuaalista luottokorttia käyttäen rikolliset ostaisivat kryptovaluuttaa ja alaikäinen saisi osan tuotosta.

– Toimintaa luvataan riskittömäksi väittäen, että alaikäinen ei ole velvollinen maksamaan velkaa luottokorttiyhtiölle. Tämä ei pidä paikkaansa. Rikosoikeudellinen vastuu alkaa jo 15 vuoden iästä, ja myös alaikäinen on vahingonkorvausvastuullinen aiheuttamastaan vahingosta. Lisäksi alaikäisen rikokseen tai rikolliseen tekoon syyllistyminen voi johtaa lastensuojelullisiin toimenpiteisiin.

Poliisi muistuttaa, että rikolliseen toimintaan rekrytointia tai rahamuulitoimintaa havaitessaan tulisi asiasta tehdä ilmoitus.

Ratsioista vesillä ja liikenteessä saatetaan vinkata suljetuissa viestiryhmissä.
Verkosta löytyviä tavallisia kuvia hyödynnetään lapsia seksuaalisesti esittävän materiaalin teossa.
Pia Kauma muistuttaa, että tulosidonnainen lapsilisä lisäisi verotuksen progressiota entisestään.
Mainos