Poliisi valvoi nuorten käyttäytymistä liikenteessä, lopputulos yllätti

Ylinopeuksia havaittiin vähemmän kuin tavallisena syysviikonloppuna.
Henkilöautoja liikenteessä Helsingissä. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Henkilöautoja liikenteessä Helsingissä. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Suurten ylinopeuksien paljastaminen sekä nuorten liikennekäyttäytymisen ja mahdollisten kokoontumisajojen valvonta olivat poliisin tehovalvonnassa viikonlopun 6.−8. lokakuuta ajan koko maassa.

Ylinopeuksia oli kuitenkin vähemmän kuin tavallisena syysviikonloppuna.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Monesti on todettu, että huono sää on paras poliisi, ja tälläkin kertaa se piti paikkansa, poliisi toteaa tiedotteessa.

Huonosta säästä huolimatta sakkoja määrättiin viikonlopun aikana yhteensä 331 kappaletta ja liikennevirhemaksuja 108 kappaletta. Lukumäärissä on mukana kaikki, ei pelkästään nuorille annetut sakot ja liikennevirhemaksut. Törkeitä liikenneturvallisuuden vaarantamisia kirjattiin lisäksi 23.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kuljettajista 49 kuljetti ajoneuvoaan siten, että vakavan piittaamattomuuden kriteerit täyttyivät. Tämä tarkoittaa sitä, että ajonopeus ylitti suurimman sallitun nopeuden yli 30 kilometrillä tunnissa.

Rangaistuksia saivat myös poikkeusluvalla ajokortin saaneet 17-vuotiaat. Heistä 12 sai sakkoja pääasiassa ylinopeudesta. Lisäksi kolmea epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja neljää vakavasta piittaamattomuudesta.

Poliisi muistuttaa, että ajonopeus on merkittävä riskitekijä kuolemaan johtaneissa liikenneonnettomuuksissa. Nopeuden kasvaessa riskit erilaisiin onnettomuuteen johtaviin virheisiin kasvavat. Myös onnettomuuden seuraukset ovat tällöin yleensä vakavammat.

Kolareissa korostuu yllättävä tekijä.
Tapausta tutkitaan nimikkeellä törkeä pahoinpitely.
Renkaat kannattaa valita vuodenajan mukaan.
Mainos