Tamperelaisen miehen epäillään tehtailleen yli 70 myyntipetosta sosiaalisen median kauppapaikoilla vuoden 2025 aikana, Sisä-Suomen poliisilaitos kertoo tiedotteessa.
Miehen epäillään myyneen netissä pääasiassa erilaisia tapahtumalippuja. Ostajat eivät koskaan saaneet maksamiaan lippuja. Rikoksen uhriksi joutui ihmisiä eri puolilta Suomea.
Poliisin mukaan yksittäisellä petoksella saatu rikoshyöty vaihteli 5 euron ja 300 euron välillä. Tyypillisin rikoshyöty oli noin 20 euroa.
– Vaikka yksittäinen rikosvahinko on pieni, poliisi katsoo, että rikosten suunnitelmallisuuden ja toistuvuuden vuoksi yksittäisiä tekoja ei voida pitää lievinä, vaan ne täyttävät petoksen tunnusmerkistön, poliisin tiedotteessa todetaan.
Mies oli ollut poliisin mukaan jo kertaalleen vangittuna esitutkinnan aikana maaliskuussa, mutta vapaaksi päästyään hän jatkoi rikollista toimintaa. Mies yritti vältellä poliisia, mutta hänet saatiin uudelleen kiinni kesäkuun lopussa 2025.
Pirkanmaan Käräjäoikeus vangitsi miehen todennäköisin syin petoksista epäiltynä viimeisimmän kerran 25.6.2025. Rikoskokonaisuutta käsitellään Pirkanmaan käräjäoikeudessa syksyn 2025 aikana.
Poliisi muistuttaa, että sosiaalisen median kauppapaikoilla on helppoa esiintyä tekaistulla nimellä ja kuvalla.
– Älä koskaan lähetä rahaa tuotteesta ennen, kuin olet nähnyt tuotteen ja varmistunut sen aitoudesta. Myös kesän tapahtumat ovat rikollisille houkutteleva mahdollisuus tehdä rahaa muun muassa myymällä väärennettyjä tai jo käytettyjä tapahtumalippuja. Kaupanteossa kiireen tuntu ja liian halpa hinta ovat usein hälytysmerkkejä mahdollisesti rikollisesta toiminnasta.
– Valtaosa rikoksista jää valitettavasti edelleen ilmoittamatta poliisille.





