Poliisi muistuttaa pyöräilijöitä rinnakkain ajamisesta

Tieliikennelaki ei salli rinnakkain ajamista yhdelläkään ajoneuvolla.
Pyöräilijöitä sateisessa säässä Lauttasaaren sillalla Helsingissä. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Pyöräilijöitä sateisessa säässä Lauttasaaren sillalla Helsingissä. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Poliisihallituksen poliisitarkastaja Heikki Kallio muistuttaa pyöräilijöitä siitä, että rinnakkain ajaminen on kiellettyä ajoradalla.

– Rinnakkain ajaminen polkupyörällä on kielletty, lukuun ottamatta pyöräkatua, jossa rinnakkain ajaminen on sallittua.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tieliikennelaki ei salli rinnakkain ajamista yhdelläkään ajoneuvolla. Kielto koskee niin autoja kuin polkupyöriäkin, Kallio toteaa Twitterissä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Järvenpääläisen pyöräilijän Beni Kauhasen mukaan syy rinnakkain ajamiselle on turvallisuus, koska lyhyempi jono on nopeampi ohittaa.

– Erityisesti autoilijoita tuntuu ärsyttävän se, kun pyöräilijät ajavat ajoradalla rinnakkain eivätkä jonossa. Luulen, että nämä ovat suurimmat syyt autoilijoiden ärsyyntymiseen, Kauhanen sanoo Helsingin Uutisille.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos