Poliisihallituksen poliisitarkastaja Heikki Kallio muistuttaa pyöräilijöitä siitä, että rinnakkain ajaminen on kiellettyä ajoradalla.
– Rinnakkain ajaminen polkupyörällä on kielletty, lukuun ottamatta pyöräkatua, jossa rinnakkain ajaminen on sallittua.
– Tieliikennelaki ei salli rinnakkain ajamista yhdelläkään ajoneuvolla. Kielto koskee niin autoja kuin polkupyöriäkin, Kallio toteaa Twitterissä.
Järvenpääläisen pyöräilijän Beni Kauhasen mukaan syy rinnakkain ajamiselle on turvallisuus, koska lyhyempi jono on nopeampi ohittaa.
– Erityisesti autoilijoita tuntuu ärsyttävän se, kun pyöräilijät ajavat ajoradalla rinnakkain eivätkä jonossa. Luulen, että nämä ovat suurimmat syyt autoilijoiden ärsyyntymiseen, Kauhanen sanoo Helsingin Uutisille.
Rinnakkain ajaminen polkupyörällä on kielletty, lukuunottamatta pyöräkatua, jossa rinnakkain ajaminen on sallittua.
https://t.co/8rWVpJWrNy— Poliisitarkastaja Heikki Kallio (@PoliisiHKallio) July 17, 2022





