Ruokarobotti törmäsi Jaana Sorsan autoon Kirkkonummen Masalassa, mutta vakuutusyhtiöt eivät korvaa vahinkoa, kertoo Helsingin Sanomat.
Sorsa oli pysähtynyt liikennevaloihin. Kun valot vaihtuivat vihreiksi, hän alkoi kääntyä oikealle. Samalla valot vaihtuivat vihreiksi myös jalankulkijoille. Sorsa päästi jalankulkijat ensin yli ja lähti sitten liikkeelle. Heti sen jälkeen ruokarobotti ajoi suoraan pelkääjän paikan oveen jättäen selvän kolhun.
Sorsan oman vakuutusyhtiön tulkinnan mukaan hänen olisi pitänyt väistää ruokarobottia, koska valo oli vihreä jalankulkijoille. Ruokarobotteja operoivan virolaisfirma Starship Technologiesin vakuutuspäätöksen mukaan kyseessä oli liikennevalo-ohjattu risteys, jossa tulisi noudattaa erityistä varovaisuutta. Sorsan oma Kasko-vakuutus korvaa kolhun.
– En törmännyt siihen itse. En ole ajanut sen päälle. Se ei ole törmännyt autoni keulaan, vaan se on tullut ihan keskelle autoani. Se ei ole pysähtynyt, vaikka autoni on ollut siinä sen tiellä. Miten ajatellaan, että tuossa olisi pitänyt toimia, Sorsa toteaa HS:lle.
Ruokarobotit on määritelty laissa ajoneuvoiksi huhtikuusta 2023 lähtien. Tieliikennelain 24. pykälän mukaan ajoneuvolla oikealle käännyttäessä on väistettävä risteävää tietä ylittävää pyöräilijää, jalankulkijaa ja mopoilijaa.
– Kevyt automaattinen tavarankuljetin ei siis kuulu niihin risteävää tietä ylittäviin tienkäyttäjiin, joita kääntyvän ajoneuvon kuljettajan tulisi pykälän mukaan väistää, sanoo Poliisihallituksen poliisitarkastaja Heikki Kallio HS:lle lisäten, että tavarankuljettimen tulisi väistää kaikkia.