Pitäisikö Alkon monopoli purkaa? Ota kantaa

Pitäisikö valtion alkoholiyhtiön monopoli purkaa ja vapauttaa kaikki juomaryhmät vähittäismyyntiin?
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Kokoomuksen puoluehallitus asettui viikonloppuna tukemaan kokoomusnuorten puoluekokousaloitetta Alkon monopolin purkamiseksi. Puoluehallituksen mukaan ”haittojen torjunnan ja alkoholipolitiikan muiden todellisten tavoitteiden toteuttamisen kannalta Alkon monopolin säilyttämiselle ei ole enää samanlaisia perusteita kuin vielä muutamia kymmeniä vuosia sitten oli.  Valtion vähittäismyyntimonopolin ylläpidosta voidaan lähivuosina hallitusti ja suunnitelmallisesti luopua ja vapauttaa luvanvaraiseen vähittäismyyntiin vaiheittain kaikki juomaryhmät. Vaiheittaisella vapauttamisella varmistetaan, että kulutuskäyttäytymiseen liittyviä shokkeja ei aiheudu”.

Päätös herätti heti voimakasta vastustusta. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen pääjohtaja Juhani Eskola sekä perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko (kesk.) asettuivat puolustamaan Alkon monopolia. Kristillisdemokraattien puoluevaltuusto ilmoitti olevansa ”tyrmistynyt kokoomuksen ulostulosta Alkon monopolin purkamisesta” ja sen mielestä ”on täysin edesvastuutonta antaa signaalia löyhempään alkoholipolitiikkaan”.

Kokoomuksen puoluekokous, missä aloite käsitellään, järjestetään 8.-10. kesäkuuta Turussa.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1525678814076{margin-top: 20px !important;padding-top: 10px !important;padding-right: 10px !important;padding-bottom: 10px !important;padding-left: 10px !important;background-color: #eaeaea !important;}”][vc_column][vc_raw_js]JTNDJTIxLS0lMjBaRUYlMjBlbWJlZCUyMGNvZGUlMjAtLSUzRSUwQSUzQ3NjcmlwdCUyMHR5cGUlM0QlMjJ0ZXh0JTJGamF2YXNjcmlwdCUyMiUyMHNyYyUzRCUyMiUyRiUyRmFwcHMubXl6ZWYuY29tJTJGcmVzb3VyY2VzJTJGdmVya2tvdXV0aXNldCUyRnpwOXcwYSUyRnplZmVtYmVkLmpzJTIyJTNFJTNDJTJGc2NyaXB0JTNFJTBBJTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjJ6ZWYtYXBwLTY2NTAzMDc3NjYzODY2ODglMjIlMjBzdHlsZSUzRCUyMndpZHRoJTNBJTIwMTAwJTI1JTNCJTIwaGVpZ2h0JTNBJTIwNjQwcHglM0IlMjIlM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_js][/vc_column][/vc_row]

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)