Peura kiinnostui lähellä lentävästä kohteesta. / X

Peura hyppäsi ja räjäytti melkein itsensä drooniin

Ukrainan asevoimien lennokki kohtasi erikoisen tilanteen rintamalla.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ukrainan asevoimien Black Raven- eli Musta korppi -lennokkiyksikkö julkaisee säännöllisesti videoita räjähdedrooniensa iskuista venäläisjoukkoja vastaan.

Videolinkillä ohjattava FPV-drooni kohtasi eräällä tehtävällä jotain poikkeuksellista lentäessään lumisen pellon yli. Videolla näkyy, kuinka reitillä ollut peura nousee takajaloilleen ja hyppää ilmeisesti osuakseen lentävään kohteeseen.

Lennokin räjähdelastin laukaisevat rakenteet on yleensä sijoitettu niiden etuosaan, eli osuma jäi tällä kertaa hyvin lähelle, ehkä vain senttien päähän. Peuran hypähdys jäi kuitenkin hieman vajaaksi, ja Ukrainan lennokki pystyi jatkamaan matkaansa kohti venäläisjoukkojen asemia.

Black Raven -yksikkö on osa Ukrainan 93. prikaatia, joka taistelee Donetskin alueella Kostjantynivkan kaupungin koillispuolella.

Video on herättänyt huomiota myös Venäjän sosiaalisessa mediassa. Eräs Telegram-tili kommentoi, että ”todennäköisyys FPV-drooniin kohdistuvalle peurahyökkäykselle ei ole koskaan nolla”.

Ukrainan rintamalla havaitut eläimet ovat olleet muutenkin esillä viime aikoina. Venäjän kerrotaan käyttävän hevosia liikkuvina Starlink-terminaaleina mahdollisesti tukeakseen droonijoukkojen viestiyhteyksiä.

Militarnyi-sivuston mukaan hevosten satuloihin on kiinnitetty metalliputkia, joiden päähän Starlink asennetaan. Venäläisjoukkojen havaittiin käyttävän hevosia etulinjassa syksyllä 2025 osana hyökkäyksiään.

Venäläislähteissä hevosten kehuttiin näkevän hyvin pimeässä, liikkuvan sujuvasti maastossa ja jopa väistävän miinoja ”vaistojensa ansiosta”.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)