Pääministeri Petteri Orpo. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Petteri Orpo: Hallitus ei ole valmistelemassa esitystä Palestiinasta

Pääministerin mukaan hallitus on sitoutunut kahden valtion malliin.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) mukaan hallitus on sitoutunut edistämään kahden valtion mallia.

Pääministerin mukaan tulevissa tasavallan presidentin ja valtioneuvoston ulko- ja turvallisuuspoliittisen ministerivaliokunnan kokouksissa keskustellaan Palestiinasta.

– Tässä vaiheessa hallitus ei ole valmistelemassa esitystä, Orpo sanoi tiedotustilaisuudessa.

Kahden valtion mallin tukeminen pitää pääministerin sisällään sen, että Palestiina tunnustetaan jossain vaiheessa.

Orpon mukaan Suomelle on tärkeintä, että Gazan siviileille saadaan apua.

Tasavallan presidentti Alexander Stubb kirjoitti eilen viestipalvelu X:ssä, että Lähi-itään tarvitaan pitkän aikavälin ratkaisu kahden valtion mallin pohjalta.

Stubb kirjoitti olevansa valmis hyväksymään Palestiinan valtion tunnustamisen, mikäli valtioneuvosto sitä esittäisi.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)