Päivi Räsänen päivittelee RKP:n ehdotusta – ”Jos olisin jäsen, nyt olisi hetki erolle”

Kristillisdemokraattien kansanedustajalta ei heltiä ymmärrystä RKP:n puoluekokouksen linjaukselle.
Päivi Räsänen. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Päivi Räsänen. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Kristillisdemokraattien kansanedustaja Päivi Räsänen hämmästelee Facebookissa RKP:n tuoretta puoluekokouslinjausta.

RKP:n puoluekokous hyväksyi viikonloppuna puolueen naisjärjestö Svenska Kvinnoförbundetin ehdotuksen aborttioikeuden lisäämisestä Suomen perustuslakiin. Esityksessä vedottiin Ranskan esimerkkiin, jossa aborttioikeus kirjattiin viime vuonna maan perustuslain 34. pykälään.

Räsäseltä ei RKP:n uudelle kannalle hellinnyt ymmärrystä. Hän huomauttaa, että perustuslain mukaan jokaiselle on turvattava oikeus elämään sekä riittävät sosiaali- ja terveyspalvelut.

– Sen sijaan RKP vaatii erikseen elämän lopettamista perusoikeudeksi, ei vaikkapa oikeutta saattohoitoon tai johonkin muuhun terveyspalveluun, Räsänen jyrähtää.

Kansanedustaja kehottaakin RKP:n jäseniä harkitsemaan omaa puoluejäsenyyttään.

– Jos olisin RKP:n jäsen, nyt olisi hetki siitä erolle. Vinkiksi muille, Räsänen linjaa.

RKP:n puheenjohtaja Anders Adlercreutz kommentoi ehdotusta Helsingin Sanomille todeten, että perustuslakia ei pelkästään kyseisen ehdotuksen takia kannata avata. Hän kuitenkin totesi, että puolue pitää asiaa esillä seuraavan kerran, kun perustuslakia päivitetään.

– Eihän oikeutta aborttiin Suomessa juurikaan uskottavasti kyseenalaisteta, mutta kansainvälisesti kylläkin, Adlercreutz pohti.

Helteellä keho kannattaa pitää mahdollisimman viileinä.
Riittävä liikunta, hyvä ravinto ja säännöllinen elämänrytmi helpottavat nukahtamista.
Pikkujyrsijöiden jätösten siivoamisessa sisätiloista on suositeltavaa käyttää kosteaa rättiä, pölyä ilmaan nostavan harjan tai imurin sijasta. 
Mainos