Vihreiden kansanedustaja Outi Alanko-Kahiluoto on jättänyt talousarvioaloitteet psykologipalvelujen lisäämisestä varhaiskasvatukseen ja kouluihin.
– Lapsiin ja nuoriin kohdistuvalla työllä ehkäistään nuorten mielenterveysongelmia ja syrjäytymistä. Nykyinen oppilas- ja opiskelijahuoltolaki takaa psykologi- ja kuraattoripalvelut kouluihin. Käytännössä kunnat eivät kuitenkaan ole pystyneet perustamaan riittävästi näitä tehtäviä. Erityisesti koulupsykologien saatavuudessa on ollut suuria ongelmia, Alanko-Kahiluoto toteaa tiedotteessaan.
Alanko-Kahiluodon mielestä oikeuden psykologipalveluihin tulisi koskea myös varhaiskasvatusta. Psykologi osana varhaiskasvatuksen ammattilaisten joukkoa tukisi myös muun varhaiskasvatuksen henkilöstön osaamista ja jaksamista, mikä lisäisi omalta osaltaan varhaiskasvatuksen laatua.
– Tekemäni aloitteen määrärahalla palkattaisiin sata uutta psykologia varhaiskasvatukseen vuonna 2019, Alanko-Kahiluoto sanoo.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos ja Me-säätiö julkaisivat perjantaina 28.9. dataa syrjäytymisen syistä. Kymmenen keskeisimmän syrjäytymisriskin listalla olivat muun muassa lastensuojelun sijoitus, ilman toisen asteen tutkintoa jääminen, varhaiset käytöshäiriöt sekä mielenterveyslääkkeet 14-18 vuoden iässä.
– Me-säätiön ja THL:n tutkimusaineisto osoittaa, että apua tarvitaan jo varhaisessa vaiheessa. Emme saa jättää lapsia ja nuoria ilman tukea, jota he tarvitsevat, Alanko-Kahiluoto toteaa.





