Kuva takaisinvedettävästä tuotteesta. TUKES

Onko sinulla tämä klapikone? Myynti kiellettiin puristumisvaaran takia

Tuotteen käyttö on lopetettava välittömästi.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kaksi puunhalkaisukonetta eli niin sanottua klapikonetta vedetään myynnistä niissä ilmenneiden turvallisuuspuutteiden takia, Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) kertoo sivuillaan.

Tuotteet eivät täytä asetettuja turvallisuusvaatimuksia. Puutteiden vuoksi tuotteiden käyttö voi aiheuttaa puristumisen vaaran.

Puutteiden vuoksi tuotteiden myynti on lopetettu. Takaisinveto koskee puunhalkaisukoneita nimeltään Fornorth Pro 15T (viivakoodi 6438543013838) ja Pohjola Motors Pikahalkomakone 8T.

Ensimmäisen tuotteen vastuuyritys on IP-Agency Finland Oy ja jälkimmäisen Preeco Trading Oy.

– Jos sinulla on tämä tuote, saat yritykseltä lisätietoja toimintaohjeista, tuotteen aiheuttamasta vaarasta tai sen vaatimustenvastaisuudesta sekä jälleenmyyntipaikoista. Mahdollisessa ongelmatilanteessa kuluttajansuojan osalta ohjeita ja sovitteluapua antaa kuluttajaneuvonta, Tukes neuvoo.

Toinen takaisinvedettävistä tuotteista. TUKES
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)