Oikeus hylkäsi 72 verkkoyhtiön valitukset – kyse sähkön siirtohinnoista

Markkinaoikeus katsoi, etteivät muutokset vaarantaneet verkkoyhtiöiden oikeutta kohtuulliseen tuottoon.
Carunan Suurpellon sähköasema Espoossa. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Carunan Suurpellon sähköasema Espoossa. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Carunan Suurpellon sähköasema Espoossa. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Carunan Suurpellon sähköasema Espoossa. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Markkinaoikeus on hylännyt 72 sähkön jakeluverkkoyhtiön valitukset Energiaviraston päätöksestä, joka koski valvontamenetelmien muuttamista vuosille 2022 ja 2023. Muutosten taustalla oli lakimuutos, jolla pyrittiin hillitsemään sähkönjakelun hintojen nousua.

Markkinaoikeuden mukaan Energiaviraston päätökset valvontamenetelmien muuttamisesta olivat perusteltuja sähkömarkkinoiden ja niiden erityisvalvonnan toimivuuden kannalta. Oikeus katsoi, etteivät muutokset vaarantaneet verkkoyhtiöiden oikeutta kohtuulliseen tuottoon tai mahdollisuuksia tehdä investointeja.

Asiassa arvioitiin myös Energiaviraston riippumattomuutta. Markkinaoikeus oli pyytänyt asiasta ennakkoratkaisua Euroopan unionin tuomioistuimelta. Sen mukaan sääntely, jonka tavoitteena on sähkön siirtohintojen alentaminen, ei ole ristiriidassa sähkömarkkinadirektiivin riippumattomuutta koskevien säännösten kanssa, jos sillä ei puututa sääntelyviranomaisen tehtäviin määrätä tariffeista.

Markkinaoikeus katsoi, ettei Energiaviraston riippumattomuutta ollut loukattu eikä sen tehtäviin ollut puututtu sähkömarkkinalain muutoksilla. Oikeuden mukaan asiassa ei osoitettu, että julkinen keskustelu, työ- ja elinkeinoministeriö, eduskunta, yksittäiset poliitikot tai muu julkinen taho olisi vaikuttanut viraston päätöksentekoon.

Energiaviraston ylijohtaja Simo Nurmi pitää päätöstä oikeana.

– Energiavirasto toimii ja on toiminut tässäkin asiassa riippumattomasti ja asianmukaisesti. Ratkaisu vahvistaa tämän ja on merkittävä myös energiamarkkinoiden toimivuuden kannalta, Nurmi kommentoi tiedotteessa.

Yleisillä säästönikseillä on vain pieni vaikutus sähkölaskun loppusummaan.
Kalleimmillaan sähkö maksaa 25 senttiä kilowattitunnilta.
Omakotitaloasukkaalle on tulossa kymmenien eurojen lisälasku vuodessa.
Mainos