Nato julkaisi vitsikkään ketjun aaton aattona. Kuva NATO Air Command/X.

Natolta joulutervehdys – ”Pukilla lupa lentää ilmatilassamme”

Puolustusliitto jakoi aatonaattona vitsikkään viestiketjun.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Naton ilmavoimajohtoporras (Allied Air Command, AIRCOM) toivottaa hyvää joulua vitsikkäässä ketjussaan viestipalvelu X:ssä. AIRCOM vahvisti tiistaina antaneensa Joulupukille luvan lentää Naton ilmatilassa.

– Seuraamme paraikaa tunnistamatonta lentävää rekeä, joka on saapumassa Naton ilmatilaan. Kohde on peräisin Pohjoisnavalta ja lentää epäjohdonmukaista reittiä,. Naton hävittäjiä ei ole lähetetty ilmaan, kuuluu AIRCOM:n ensimmäinen viesti

Seuraavassa viestissä tuntemattomaan lentävän reen nimeksi vahvistetaan ”SANTA1”, Joulupukin englanninkieliseen Santa Claus-nimeen viitaten. Etenkin englanninkielisessä maailmassa Joulupukin kuvaillaan usein asuvan Pohjoisnavalla.

AIRCOM kertoo lopulta saaneensa yhteyden Joulupukkiin, joka on ilmoittanut lentävänsä matalalla valmistautuessaan ”huomisen päätehtävään”. AIRCOM on jakanut ketjussa myös kuvan ”SANTA1:sta” Suomen yllä.

– Nato-tilannepäivitys: Operaatio­keskuksemme vahvistaa: SANTA01 on saanut luvan kulkea Naton ilmatilan kautta. Hyvää joulua ja mukavaa lomakautta kaikilta meiltä Naton ilmavoimajohtoportaasta, viimeisessä viestissä toivotetaan.

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)