Moskovan propagandalla on uusi alusta: Lasten videopelit

Kremliä tukevaa materiaalia jaetaan nyt esimerkiksi Minecraftissa ja Robloxissa.
Minecraft on maailman myydyin videopeli. PIXABAY
Minecraft on maailman myydyin videopeli. PIXABAY

Amerikkalaislehti New York Times kertoo, että Venäjän propaganda leviää nyt laajamittaisesti videopelien maailmassa. Materiaalia jaetaan etenkin lasten suosimien pelien kautta.

Esiin nousevat etenkin pelimaailman luomisen ja muokkaamisen mahdollistavat pelit Minecraft ja Roblox. Eräs käyttäjä esimerkiksi jakoi Roblox-pelissä maailman, jossa Venäjän joukkojen paraati juhlistaa Venäjän itsenäisyyspäivää.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Toinen taas loi Minecraftiin maailman, jossa julistetaan kunniaa Venäjälle jättimäisen Venäjän lipun liehuessa kaupungin yllä. Kaupungin nimeksi merkitään Luhansk. Kyseessä on Venäjän Ukrainalta miehittämä kaupunki.

Minecraftissa järjestettiin itsenäisyyspäivän kunniaksi kesäkuussa myös konsertti, jonka organisoinnissa oli mukana julkisuuden henkilöitä, muusikoita ja Venäjän kansalaiskamarin jäsen, Safe Internet League -järjestön johtaja Jekaterina Mizulina.

Propagandaa jaetaan lisäksi pelejä käsittelevissä keskusteluryhmissä esimerkiksi Discord- ja Steam-sovelluksissa. Toimien tarkoituksena on saada nuorta yleisöä enemmän sodan kannalle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Pelimaailma on todellakin alusta, jolla voidaan vaikuttaa yleiseen mielipiteeseen ja tavoittaa etenkin nuorta yleisöä, kyberturvallisuusyritys ActiveFencen tutkija Tanya Bekker sanoo NYT:lle.

Minecraft on Microsoftin omistama. Yhtiö sanoi jo huhtikuussa tunnistaneensa, että propagandaa pyritään jakamaan pelin sisällä.

– Todellisuudessa tämä ei ole ensimmäinen asia, josta meidän tulisi olla huolissamme. Venäjä joka tapauksessa julkaisee tietoa jossakin. Tämä vain sattuu olemaan heille hyvä paikka saada sitä jakoon, Microsoft-johtaja Brad Smith sanoi tuolloin.

Venäjän diktaattori on ollut jo toista viikkoa poikkeuksellisen vähän esillä.
Tullin mukaan yritys väitti ajoneuvojen olevan menossa Kazakstaniin tai Turkkiin.
Jopa puolet kalustosta on ollut lentokiellossa.
Mainos