Voitonpäivän paraati Moskovassa toukokuussa 2025. www.kremlin.ru

Moskovan kulissin alla kuplii – ”Venäjä voi olla sisäisen kriisin partaalla”

Sodasta palaavat veteraanit, laittomat aseet ja kasvava rikollisuus ovat alkaneet muodostaa uhkaa maan vakaudelle.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Venäjää kohtaa turvallisuusuhka sisältäpäin, arvostettu Venäjä-asiantuntija Mark Galeotti arvioi tuoreessa Global Initiative against Transnational Organized Crime -järjestön (GI-TOC) raportissa.

Tästä löytyvässä raportissa ruoditaan Ukrainan sodasta kotiin palaavien venäläisten veteraanien kotirintamalla laukaisemaa väkivallan, epävakauden ja järjestäytyneen rikollisuuden aaltoa. Aihe on jäänyt lännessä melko vähälle huomiolle siitä huolimatta, että osa Venäjä-asiantuntijoista on varoitellut jo pitkään Kremlin suorastaan pelkäävän sodan loppumista ja satojen tuhansien veteraanien paluuta kotiin.

Mark Galeottin mukaan eräs Venäjän hyökkäyssodan ainutlaatuisista piirteistä on vankien massavärväys rintamalle. Joidenkin arvioiden mukaan Venäjän vankiloista on saatu sotaan jopa yli 180 000 miestä. Monet ovat palattuaan syyllistyneet murhiin ja muihin vakaviin väkivaltarikoksiin ja liittyneet rikollisjärjestöihin.

Raportissa kerrotaan, että noin 500 venäläistä siviiliä on jo saanut surmansa tai vammautunut vakavasti veteraanien tekemissä rikoksissa. Syyllisistä valtaosa on ollut entisiä vankeja.

Myös laittomien aseiden määrän valtava kasvu on raportin mukaan huolenaihe Moskovalle. Ampuma-aserikosten määrä on räjähtänyt Venäjän rajaseuduilla. Rintamalta maahan virtaavat aseet päätyvät jengeille, jotka aseistautuvat yhä raskaammin ja värväävät kilpaa rintamalla kokemusta kerryttäneitä veteraaneja.

Mark Galeottin selvityksen perusteella Venäjän viranomaiset ovat samaan aikaan vaikeuksissa.

– Sota on houkutellut värväytyjiä pois lainvalvontatehtävistä korkeammilla palkoilla ja isänmaallisuudella ja tämä on jättänyt Venäjän sisäisen turvallisuuden joukot pahasti alimiehitetyiksi. Myös terveydenhuolto on kovassa paineessa. Arviolta 250 000 veteraania saattaa kärsiä posttraumaattisesta stressistä samalla kun tukijärjestelmät ovat pirstaloituneita tai niitä ei ole lainkaan, GI-TOC:n tiedotteessa listataan.

Vaarallista kierrettä verrataan raportissa aiempiin kokemuksiin Neuvostoliiton sodasta Afganistanissa ja Venäjän sodista Tshetsheniassa. Moskovaa uhkaavat niin kutsutut ”syndroomat”. Tällä on aiemmin tarkoitettu Venäjällä sotia seuranneita rikollisuuden, päihdeongelmien ja yleisen tyytymättömyyden aaltoja veteraanien joukossa.

– Nyt tilanne on kuitenkin vaarallisempi: sota on suurempi, aseet tappavampia ja värvätyt väkivaltaisempia.

Raportin mukaan Venäjä voikin olla uuden sisäisen kriisin partaalla, koska Moskovalla ei ole kykyjä eikä myöskään poliittista tahtoa puuttua asiaan.

LUE MYÖS:
Vladimir Putinilla on vakava ongelma: Venäjän armeijaa ei uskalleta kutsua kotiin sodasta

 

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
itsenäisyyspäivä

”Eläköön rakas Suomi”

Petteri Orpon mukaan itsenäisyys tuntuu haasteiden keskellä kaikkein näkyvimmältä.

itsenäisyyspäivä

”Eläköön rakas Suomi”

Petteri Orpon mukaan itsenäisyys tuntuu haasteiden keskellä kaikkein näkyvimmältä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)