Kuusi Leopard 2 -panssarivaunua lähti Espanjasta ja niiden on määrä saapua Ukrainaan alle viikossa, Espanjan puolustusministeri Margarita Robles sanoi viikonloppuna.
Yhdysvallat puolestaan aloittaa ukrainalaisten joukkojen kouluttamisen Abrams-panssarivaunuillaan ensi kuussa ja pyrkii saamaan ne taistelukentälle Venäjää vastaan ennen kesän loppua.
Vaikka lähetykset ja koulutus ovat käynnissä, Nato-maiden Ukrainalle lahjoittamilla taisteluajoneuvoilla ei ole välitöntä vaikutusta sen sotaan Venäjän kanssa, asiantuntijat varoittavat CNN:n mukaan.
Nykyaikaiset pääpanssarit ovat monimutkaisia aseita. Nykyaikaisten taistelupanssarivaunujen tehokkuudesta taistelukentällä suuri osa perustuu kehittyneisiin elektronisiin ja tietokonejärjestelmiin. Nämä järjestelmät löytävät kohteita ja suuntaavat panssarivaunun tykin niihin.
Vaunujen huolto, korjaus ja tarvittavien osien toimittaminen vaatii yksityiskohtaista koulutusta aina ajoneuvojen miehistöstä niitä tukevalle logistiikkapolulle, satojen tai ehkä tuhansien kilometrien päässä etulinjoista Itä-Ukrainassa.
– Sanoisin, että kyky kouluttaa ukrainalaisia sotilaita tukemaan heille annettuja panssarivaunuja on melkein tärkeämpää kuin heidän käyttämänsä panssarivaunutyyppi, sanoo maasotaan erikoistunut puolustusteollisuuden analyytikko ja entinen brittiarmeijan upseeri Nicholas Drummond.
Kouluttamiseen tarvittavan ajan lisäksi panssarivaunuja on myös huollettava, mikä tarkoittaa huoltoketjujen hallintaa.
Koska Abrams on amerikkalainen, sillä on ”erittäin pitkä logistiikkaketju, joka ulottuu Yhdysvaltoihin”, sanoi Drew Thompson, vieraileva vanhempi tutkija Lee Kuan Yew School of Public Policyssa Singaporen kansallisessa yliopistossa.
Taistelussa kuluvat tai vaurioituneet keskeiset komponentit on vaihdettava yhdysvaltalaisiin osiin, jotka on lähetettävä Ukrainaan tai mahdollisesti Puolaan, joka on hankkimassa omaa Abrams-kalustoa.
Thompsonin mukaan Pentagon on hyvä ratkaisemaan vaikeita logistisia kysymyksiä, ”mutta riski on suuri sekä Yhdysvalloille että Ukrainalle”.
– Leopardien tukeminen eurooppalaisesta logistiikkapohjasta on ehdottomasti parempi, Thompson sanoi viitaten 13 Euroopan maassa käytettyyn panssarivaunuun.
Saksalaisten panssarivaunujen valmistajan neuvonantajana toimivan Drummondin mukaan pelkkä saatavilla olevien Leopardien määrä tekee huoltoprosessista helpompaa.
– Leopardeja on käytössä yli 4 000, mikä tarkoittaa, että varaosia on helposti saatavilla useista lähteistä, hän sanoi.