Mikael Pentikäinen: SDP:n esitys olisi myrkkyä talouskasvulle

Suomen Yrittäjien mukaan veronkiristykset vähentäisivät yritysten kasvuhaluja ja investointeja.
Yrittäjät eivät lämpene SDP:n esittämille veronkiristyksille. PIXABAY
Yrittäjät eivät lämpene SDP:n esittämille veronkiristyksille. PIXABAY

Suomen Yrittäjien toimitusjohtajan Mikael Pentikäisen mukaan moni pk-yrittäjä joutuu ongelmiin, mikäli SDP:n esittämät 350-600 miljoonan euron kiristykset yrittäjien verotukseen toteutuvat.

– Osinkoja maksetaan vähemmän, kasvuhalut hiipuvat, investoinnit vähenevät ja omistajavaihdokset vaikeutuvat, Pentikäinen luettelee Twitterissä.

– Se olisi myrkkyä talouskasvulle, hän jatkaa.

SDP on esittänyt vaaliohjelmassaan yrittäjien verotukseen 350–600 miljoonan euron kiristyksiä. SDP:n puheenjohtaja, pääministeri Sanna Marin on pitänyt osinkoverotuksen kiristämistä toistuvasti esillä keskeisenä ”tulonsopeutustoimena”.

Suomen Yrittäjät on jo aiemmin varoittanut, että veronkiristyksillä olisi erittäin vakavia seurauksia taloudelle ja yritysten investointihaluihin.

LUE MYÖS:
Yrittäjät tyrmäävät osinkoverotuksen kiristyksen: Erittäin vakavia seurauksia
Näin yritykset reagoivat osinkoverotuksen kiristykseen

Henrik Vuornoksen mukaan on tärkeää, että mahdollisimman moni nuori saa kartuttaa työkokemusta.
Hallitus päätti, että kansliapäälliköistä koostuva työryhmä tekee kriteereistä esityksen.
Miapetra Kumpula-Natri on valittu Teknologiateollisuuden johtajaksi.
Mainos