Mika Lintilän mukaan toimia sähkölaskujen kohtuullistamiseksi on tehty

Hallitus pyrkii tukemaan kansalaisia laskujen maksamisessa.
Sähkön hinta on noussut rajusti. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Sähkön hinta on noussut rajusti. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Elinkeinoministeri Mika Lintilän (kesk.) mukaan toimia sähkölaskujen kohtuullistamiseksi on tehty.

Hallitus toteuttaa syyskuun alussa budjettiriihessä sovitun mukaisesti tuet, joilla helpotetaan niiden kotitalouksien asemaa, joilla on suuria sähkölaskuja, tiedotteessa todetaan.

Verotuksessa otetaan käyttöön väliaikainen sähköenergialaskujen perusteella myönnettävä kotitalousvähennys. Niille kotitalouksille, jotka eivät voi täysimääräisesti hyödyntää verovähennystä, otetaan käyttöön väliaikainen sähkötuki.

Sähkön hinnan voimakasta nousua pyritään kompensoimaan sähkövähennyksen ja sähkötuen lisäksi myös alentamalla sähkön arvonlisäverokantaa 24 prosentista 10 prosenttiin. Arvonlisäverokannan alentaminen koskisi vain sähkön myyntiä. Arvonlisävero alennettaisiin 1.12.2022-30.4.2023.

– Sähkövähennys auttaa esim. sähkölämmittäjiä. Sähkötuki pienituloisille pitää kaikki kohtuullistamisen piirissä. Sähkön ALV:n alennus vaikuttaa nopeimpana keinona, ministeri Lintilä toteaa Twitterissä.

Hallinto-oikeus hylkäsi liiallisesta voimankäytöstä potkut saaneen opettajan valituksen.
Ministerin mukaan SDP on kuukausikaupalla käyttänyt heikkoa kasvua ja työllisyyttä todisteena hallituksen epäonnistumisesta.
Politikointi on ajoittain nakertanut luottamusta eduskunnan perustuslakivaliokuntaan. Vaihtoehtoja on haettu, mutta eduskunta ja valiokunta ovat pitäneet kiinni vallastaan, politiikan toimittaja Heikki Vento sanoo näkökulmassaan.
Mainos