Mika Aaltola iskuista Kiovaan: Sama logiikka kuin talvisodan pommituksissa

Venäjän ohjus- ja drooni-iskuissa loukkaantui useita.
Venäjä iski ohjuksin ja droonein Kiovaan 24. toukokuuta. AFP / LEHTIKUVA / HANDOUT
Venäjä iski ohjuksin ja droonein Kiovaan 24. toukokuuta. AFP / LEHTIKUVA / HANDOUT

Venäjä iski laajasti Kiovaan lauantain vastaisena yönä. Hyökkäykset kohdistuivat siviilikohteisiin. Europarlamentaarikko Mika Aaltola (kok.) näkee iskujen noudattavan tuttua kaavaa.

– Yön aikana Venäjä iski laajasti kolmen miljoonan asukkaan Kiovaan. Hyökkäykset kohdistuvat siviileihin – tarkoituksena murtaa puolustustahto, Aaltola kommentoi asiaa viestipalvelu X:ssä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Sama raaka logiikka tässä suhteessa kuin Talvisodan pommituksissa: iske siviileihin, lannista kansa.

Viron ulkoministeri Margus Tsahkna muistuttaa omassa julkaisussaan, että Ukrainan tukijoilla ”on valta muuttaa tämä”.

– Venäjän jatkuvalle aggressiolle on yksinkertainen selitys: se ei ole kohdannut tarpeeksi painetta lopettaakseen toimintansa, Tsahkna sanoo.

Poimintoja videosisällöistämme

– Ukrainan tukijoiden on lisättävä sotilaallista apua Ukrainalle, asetettava Venäjälle tiukempia pakotteita, hyödynnettävä sen jäädytettyjä varoja ja peloteltava sen varjolaivastoa.

Useita ihmisiä loukkaantui Kiovassa Venäjän iskun aikana, kertoo muun muassa Kyiv Independent.

Ukrainan ilmavoimien mukaan Venäjä laukaisi yhteensä 14 Iskander-M- tai KN-23-ballistista ohjusta sekä noin 250 Shahed-tyyppistä hyökkäys- ja harhautusdroonia. Ilmapuolustus onnistui ampumaan alas kuusi ballistista ohjusta ja 128 droonia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Vaikka osa hyökkäyksistä torjuttiin, hyökkäykset aiheuttivat vahinkoa eri puolilla kaupunkia. Kiovan alueella räjähdykset rikkoivat rakennuksia ja sytyttivät tulipaloja, kertovat paikalliset viranomaiset.

Puolustajalla on kalustossaan valtava määrä erilaisia vaunumalleja. Parhaimmistoon lukeutuvat amerikkalainen M1 Abrams ja saksalainen Leopard 2A6.
Aito tilinteko edellyttäisi Pierre Raimanin mukaan Vladimir Putinin diktatuurin romahdusta.
SBU vietti keskiviikkona 34-vuotispäivää ja iski Laukaansuun satamaan.
Mainos