Marsalkka Mannerheimin ratsastajapatsas Helsingissä. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Mannerheimista repesi some-riita Ruotsissa – ”Fanaatikkoja”

Ruotsalainen diplomaatti puolustaa marsalkkaa sosiaalisessa mediassa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Mannerheim-nimi herättää tunteita myös Ruotsissa, käy ilmi opettaja Filippa Mannerheimin Twitterissä jakamasta kuvakaappauksesta. Filippa Mannerheim on länsinaapurissa näkyvä koulutuspoliittinen keskustelija, jonka iltapäivälehti Expressenissä marraskuussa 2020 julkaisema avoin kirje maan poliitikoille herätti laajaa huomiota. Hän on ottanut kantaa Ruotsin koululaitoksen tilaan useissa artikkeleissa, some-päivityksissä ja haastatteluissa.

Mannerheim on jo aikaisemmin kertonut saavansa näkemystensä vuoksi osakseen myös uhkauksia ja vihapuhetta. Viikonloppuna hän jakoi Twitter-tilillään kuvakaappauksen viestistä, jossa tuntemattomaksi jäävä käyttäjä rinnastaa Mannerheimin nimenä Hitleriin. Viittaukset natsi-Saksaan jatkuvat myös muissa viesteissä.

– Mielestäni on tärkeää, että ihmiset saavat näkeä (osan, eivät kaiken) siitä minkä kouluasioista julkisuudessa keskusteleva opettaja joutuu kokemaan, Mannerheim kirjoittaa.

Mannerheim-suku vaikutti pitkään Suomessa. Suvun tunnetuin jäsen on Suomen marsalkka Gustaf Mannerheim, joka toimi sotien aikaisena puolustusvoimien ylipäällikkönä sekä tasavallan presidenttinä 1944-1946. Mannerheim valittiin vuonna 2004 suurimmaksi suomalaiseksi Yleisradion äänestyksessä, mutta marsalkka on pysynyt myös kiisteltynä hahmona. Vuonna 2017 Hufvudstadsbladet uutisoi ruotsalaisen populaarihistorioitsija Henrik Arnstadin luonnehtineen Mannerheimia ”Pohjolan mini-Hitleriksi”.

Helsingin yliopiston historian professori Henrik Meinander tyrmäsi HBL:lle Arnstadin luonnehdinnan tuoreeltaan.

Nyt Olof Ehrenkrona, diplomaatti ja Ruotsin kokoomuksen taustavaikuttaja, puolustaa Mannerheimia Filippa Mannerheimin päivityksen innoittamana. Hän kehottaa opettajaa kertomaan marsalkka Mannerheimista pojalleen, joka joutuu sosiaalisessa mediassa todistamaan äitinsä saamaa törkypalautetta.

– Kerro hänelle, ettei kukaan henkilö ole tehnyt yhtä paljon pelastaakseen pienen eurooppalaisen kansan itsenäisyyden ja riippumattomuuden kuin Gustaf Mannerheim. Tietämättömät, sivistymättömät ja yli-ideologiset fanaatikot eivät kuitenkaan tiedä paremmin, Ehrenkrona kirjoittaa.

Filippa Mannerheim on saanut osakseen tukea myös useilta muilta Twitter-käyttäjiltä.

Olof Ehrenkrona on toiminut muun muassa Carl Bildtin neuvonantajana tämän pää- ja ulkoministerikausina, lähettiläänä sekä Ruotsin konsulina Ahvenanmaalla. Expressen on luonnehtinut häntä pääministeripuolue moderaattien keskeisimmäksi ideologiksi.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)