Lennokit iskivät – viisi Venäjän panssarivaunua tuhoutui

Hyökkääjän on kerrottu kärsineen kovia kalustotappioita viime aikoina.
Tuhoutunut venäläinen panssaroitu miehistönkuljetusvaunu. LEHTIKUVA/AFP/SERGEY BOBOK
Tuhoutunut venäläinen panssaroitu miehistönkuljetusvaunu. LEHTIKUVA/AFP/SERGEY BOBOK

Romanov-niminen venäläinen sotabloggari ja sotilas kertoo Telegram-kanavallaan, kuinka Ukrainan joukot ovat tuhonneet viime aikoina useita venäläisiä panssarivaunuja lennokeilla, joihin on kiinnitetty rakettitoimisten sinkojen kranaatteja.

Hän on jakanut sosiaalisessa mediassa kiertävän videon (jutun alla), joka näyttää ukrainalaisten lennokkihyökkäyksien aiheuttamaa tuhoa Ukrainan rintamalla.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Wartranslated-sivuston englanniksi kääntämä video näyttää kaksi täysin tuhoutunutta venäläistä panssarivaunua.

– Se savuaa edelleen, Romanov toteaa tankinraadon vieressä.

Videolla näkyy myös toinen tuhoutunut panssarivaunu, jonka tykkitorni on irronnut räjähdyksessä. Vaunun alla näkyy iskun jättämä kraateri, ja moottori on täysin käyttökelvoton.

Maastossa näkyy tankeista irronneita palasia ja osia. Maassa näyttää lojuvan myös ammuksia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– En ymmärrä, miksi meillä ei ole tällaisia aseita, hän sanoo.

Romanovin mukaan kolme muuta venäläistä tankkia tuhottiin aikaisemmin samalla menetelmällä.

Puolustajalla on kalustossaan valtava määrä erilaisia vaunumalleja. Parhaimmistoon lukeutuvat amerikkalainen M1 Abrams ja saksalainen Leopard 2A6.
Aito tilinteko edellyttäisi Pierre Raimanin mukaan Vladimir Putinin diktatuurin romahdusta.
SBU vietti keskiviikkona 34-vuotispäivää ja iski Laukaansuun satamaan.
Mainos